Biežāk uzdotie jautājumi saistībā ar Covid-19

Informācija tiek aktualizēta.

Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca ikdienā saņem daudz jautājumu par jauno vīrusu un tā ietekmi uz veselību, tādēļ apkoposim biežāk uzdotos jautājumus vienuviet. 

Slimību profilakses un kontroles centrs jeb SPKC regulāri aktualizē jaunākos datus par inficēto skaitu Latvijā. Arī Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca regulāri informē pilsētas iedzīvotājus par laboratorisko analīžu rezultātiem, kas katru dienu tiek atjaunoti un aptsiprināti Latvijas Infektoloģijas centrā.

SPKC mājas lapas aktualizācija par Covid-19: https://arkartassituacija.gov.lv/

Reaģējot uz Covid-19 vīrusa izplatību valstī, Ventspils pilsētas dome piešķīra papildu līdzekļus koronavīrusa Covid-19 ierobežošanas pasākumiem Ventspils pilsētā, tai skaitā - ēkas Brīvības ielā 15 pielāgošanai inficētu pacientu uzņemšanai. Jaunajās telpās pacienti tiks uzņemti tikai gadījumā, ja pilsētā un reģionā sāksies masveida saslimšana un būs aizpildītas visas 40 vietas Ventspils slimnīcā. 

Šobrīd ēkā ir aprīkotas 64 gultasvietas, un kopumā iespējams izvietot līdz pat 85 gultasvietām. Katrā no izolētajām telpām atrodas 4 līdz 8 gultas, starp kurām ir ievērots 2 m attālums. Ēkā ir pieejami sanitārie mezgli un dušas, un katrā stāvā izveidots ārstnieciskā personāla postenis. Tiks nodrošināta apsardze un pacientu ēdināšana, ko veiks SIA „Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca”.

Tāpat Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca veikusi visus nepieciešamos, kā arī papildu drošības pasākumus attiecībā uz slimnīcas darbinieku un pacientu atrašanos un pārvietošanos slimnīcā, tai skaitā:

 1. Darbiniekiem, veicot pienākumus, jārīkojas tā, it kā viņa priekšā būtu potenciāls COVID – 19 pacients un jāizmanto maksimāla aizsardzība;

 2. Aizliegti pacientu apmeklējumi;

 3. Slēgtas slimnīcas ieeju durvis, izņemot galveno ieeju no Vasarnīcu ielas puses, tādejādi nodrošinot darbinieku un pacientu plūsmas kontroli;

 4. Pacientu pārvietošanās papildu kontrolei piesaistīti apsardzes darbinieki;

 5. Slimnīcas darbiniekiem, ierodoties darbā pirms pienākumu veikšanas, jāparaksta apliecinājums par savu veselības stāvokli, turklāt nodaļu vadītāji un virsmāsas katru rītu personīgi aprunājas un pārbauda visus darbiniekus, un jebkuru personu ar mazākajiem saslimšanas simptomiem sūta uz mājām.

 6. Iesaistīto nodaļu, tai skaitā uzņemšanas nodaļas darbiniekiem obligāti un nepārtraukti jālieto individuālās aizsardzības līdzekļi.

Pasākumu plānā nostiprināta arī kārtība, kādā uzņemšanas nodaļas darbiniekiem jārīkojas aizdomu gadījumā par personas saslimšanu ar COVID-19, iekļaujot pacienta izolāciju, individuālo aizsarglīdzekļu lietošanu, analīžu veikšanu u.c. Tāpat kā līdz šim pacienti, kuriem ir saslimšanas pazīmes un kurus slimnīcā nogādā NMPD, uzreiz tiek stacionēti Infekciju slimību nodaļā, kur viņus apskata ārsts ietērpts individuālajos aizsardzības līdzekļos, noņem analīzes, un pēc analīžu saņemšanas tiek izlemts par tālāko ārstēšanu.

Jāatzīmē, ka jau līdz šim veikti būtiski uzlabojumi piesardzības un higiēnas pasākumu pilnveidei:

Telpu un virsmu dezinfekcija:

 • Iegādāti papildu dezinfekcijas līdzekļi;

 • Ik dienas telpas, galdi, stiklotās virsmas tiek uzkoptas ar mitro tīrīšanu

 • Apzināti uzņēmumi, kas operatīvi var piegādāt papildu dezinfekcijas līdzekļus telpu uzkopšanai.

Aprīkojums un vienreizlietojamie materiāli:

 • Iegādāti Covid-19 pacientu aprūpei nepieciešamie komplekti darbiniekiem (komplektā ietilpst kombinezons, respirators, brilles un citi individuālās aizsardzības līdzekļi);

 • Nodaļās izvietoti dezinfekcijas līdzekļi rokām;

 • Sadarbībā ar Ventspils pilsētas domi uzsākta vairākkārt lietojamo masku izgatavošana un izsniegšana personālam. Masku dezinfekcija tiek veikta slimnīcas Veļas mājā, tādejādi netiek pārtraukta darbinieku aizsardzības nodrošināšana;

 • Izstrādāts plāns un atbrīvota Infekciju slimību nodaļa Covid-19 pacientu aprūpei, pacientus ar infekciju slimībām stacionējot citās slimnīcas nodaļās.

Darbinieku drošība:

 • Masku lietošana ciešā kontaktā ar pacientiem - elpceļu saslimšanas gadījumos;

 • Nodrošinātas maskas valkāšanai visas darba dienas garumā darbiniekiem, kuriem ir tieša saskare ar pacientiem (reģistratūras darbinieki, uzņemšanas, infekciju, intensīvās aprūpes un citu nodaļu darbiniekiem);

 • Darbiniekiem  ir iespēja nekavējoties nodot analīzes uz Covid-19, ja radušās kaut mazākās aizdomas par inficēšanos, un pašizolēties līdz atbilžu saņemšanai.

 • Ierobežota pakalpojumu pieejamība;

 • Ikvienam pacientiem, kas vēršas slimnīcā, tai skaitā akūtiem - jāparaksta apliecinājums, ka viņiem nav COVID-19 vīrusa saslimšanas pazīmes un viņi nav bijuši kontaktā ar personām, kurām konstatēta inficēšanās ar COVID-19 vai kuras atrodas pašizolācijā

 • Ierobežota pacientu apmeklēšana, t.sk. trešo personu klātbūtne dzemdību laikā;

Veiktas regulāras darbinieku apmācības.

Informācija aktualizēta 21.04.2020.

Biežāk uzdotie jautājumi (avots: SPKC):

 • Tieši kontaktējoties ar inficētu personu;
 • Ar sīkiem pilieniem, kas rodas inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot;
 • Netieša kontakta ceļā, pieskaroties virsmām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem.

Uz doto brīdi vakcīnas izveide pret vīrusu ir izstrādes procesā un ir grūti prognozēt, kad tā būs pieejama plašākai sabiedrībai.

Šai slimībai nav īpašas ārstēšanas, tāpēc klīniskā pieeja ir simptomātiska, pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli. Turklāt ļoti efektīva var būt uzturošā aprūpe (piemēram, uzturošā terapija un uzraudzība – skābekļa terapija, šķidruma vadīšana, pretvīrusu līdzekļi) inficētām personām.

Elpceļu infekciju gadījumos, kurus izraisa dažādi sezonālie respiratorie vīrusi, t.sk. dažādi koronavīrusi, imunitāte lielākoties nav noturīga vīrusu daudzveidības un to mainīguma  dēļ. Informācija par jauno koronavīrusu šobrīd nav pilnīga. Lai novērtētu imunitātes noturīgumu pret šo vīrusu, nepieciešami seroloģiski pētījumi, kas ietver saslimušo pacientu slimības gaitas analīzi un virkni analīžu veikšanu. Šobrīd nav pieejamas publikācijas par imunitātes izveidi un tās noturīgumu pret šo vīrusu.

Būtu jāievēro sekojoši profilakses pasākumi, proti, bieži jāmazgā rokas ar ziepēm un ūdeni, jāizmanto dezinfekcijas līdzekļi  gan telpu virsmām, gan rokām, it īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi. Ievērot pašizolēšanās principu  (drīkst iziet no mājas, piemēram, svaigā gaisā pie dabas, bet nedrīkst kontaktēties ar citiem cilvēkiem tuvāk par diviem metriem).


Šobrīd vienīgais veids kā pārliecināties vai esat inficējies ar jauno vīrusu ir veicot analīzes.


 • ZKRS Ventspilī, bet tikai gadījumos, kad pacients tiek nogādāts ar NMPD brigādi;
 • Centrālās laboratorijas analīžu nodošanas punktā* (Inženieru ielā 60, Ventspilī vai Kārļa Mīlenbaha ielā 32A, Talsos). Valsts apmaksātām analīzēm iespējams pieteikties zvanot uz 8303 vai maksas analīzēm (Covid-19 analīzes cena ir EUR 80.00), iepriekš piesakoties pa tālruni 20033722. Ja nav iespējams ierasties ar savu automašīnu, var pieteikt mājas vizīti, zvanot pa iepriekš norādītajiem tālruņiem. Mediķi aizbrauks pie pacienta uz mājām, ievērojot visus drošības pasākumus;
 • E. Gulbja laboratorijas analīžu nodošanas punktā* (Sofijas ielā 2, Ventspilī). Analīzes iespējams nodot pēc iepriekšēja pieraksta, zvanot pa tālruni 67801112. Var pieteikties gan valsts apmaksātām analīzēm, gan analīzes iespējams nodot par maksu, pa jau minēto tālruni 67801112.

*Minētājos laboratorijas nodošanas punktos, ierašās tikai ar savu automašīnu. Ar kājām, sabiedrisko transportu vai taksometru ierasties aizliegts, lai ierobežotu COVID-19 izplatību!


 • Iedzīvotājiem, kuriem pēc atgriešanās no ārvalstīm 14 dienu laikā parādās akūtas elpceļu infekcijas simptomi (paaugstināta temperatūra, elpas trūkums bez cita izskaidrojuma iemesla);

 • Slimību profilakses un kontroles centra noteiktajām Covid-19 slimnieka kontaktpersonām, kuras ir mājas karantīnā un kurām pēc kontakta ar slimnieku 14 dienu laikā parādās akūtas elpceļu infekcijas simptomi (drudzis, klepus un elpas trūkums bez cita izskaidrojuma iemesla);

 • Noteiktām pacientu grupām, kurās infekcijas izplatības un sarežģījuma riski ir ļoti augsti (analīzes piesaka iestāde)
  • sociālās aprūpes iestāžu klientiem (gados veciem cilvēkiem ar hroniskām slimībām);
  • patversmju klientiem ar akūtu elpceļu infekciju.
 • Noteiktām pacientu grupām, kuri ārstējas slimnīcā (analīzes veic slimnīca):
  • visiem slimnīcas uzņemšanas nodaļā hospitalizētiem pacientiem ar pneimoniju;
  • hospitalizētiem pacientiem ar smagu akūtu respiratoru infekciju bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes, (t.sk. pacientiem, kuriem ir nepieciešama intensīvā terapija un pacientiem ar neskaidras etioloģijas abpusēju pneimoniju);
  • hospitalizētiem pacientiem ar akūtu respiratoru infekciju, ar kuru inficēšanās notikusi stacionārā.
 • Noteiktu profesiju darbiniekiem, kuriem parādās akūtas elpceļu saslimšanas simptomi (pieteikties analīzēm var caur savu darba devēju, kurš informāciju iesniegs NMPD):
  • pacientu aprūpē iesaistītiem ārstniecības iestāžu darbiniekiem;
  • farmaceitiem un farmaceitu asistentiem;
  • operatīvo dienestu darbiniekiem – policistiem, ugunsdzēsējiem, robežsargiem, muitas darbiniekiem u.c.;
  • sociālās aprūpes iestāžu un patversmju personālam.

 • Iedzīvotājiem bez saslimšanas simptomiem un tiem, kuri pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši ārzemēs vai nav bijuši ciešā kontaktā ar SPKC apstiprinātu Covid-19 slimnieku.

 • Iedzīvotājiem, kuriem pēc atgriešanās no ārvalstīm 14 dienu laikā parādījušās vieglas akūtas elpceļu saslimšanas pazīmes (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus) un kuriem nav iespēju nokļūt uz analīžu nodošanas punktu ar savu transportu. Šādā gadījumā pacients ārstējas mājās ģimenes ārsta uzraudzībā un ievēro mājas karantīnu.

 • Covid-19 slimnieku tuviniekiem, kuri dzīvo kopā ar slimnieku un kuriem parādās vieglas akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes. Viņi ārstēsies mājās ģimenes ārsta uzraudzībā, ievērojot karantīnu tāpat kā mājās esošais Covid-19 slimnieks.

   

Ja saslimšanas simptomi ir viegli – paaugstināta temperatūra, klepus:

 • Zvani uz NMPD analīžu reģistrācijas tālruni 8303 katru dienu no plkst. 9:00-18:00;

Ja Covid-19 saslimšanai raksturīgie simptomi ir smagi – ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums:

Zvani uz ārkārtas tālruni 113! Šajā situācijā visā Latvijā uz izsaukumiem dodas NMPD brigāde, kas nepieciešamības gadījumā pacientu nogādās ārstniecības iestādē.

 

 

 

 

 

 

Katram cilvēkam tiek atvēlētas vidēji desmit minūtes analīžu noņemšanai (tās noņem no kakla un deguna), un pēc tam tiek atvēlētas 5 min dezinfekcijai.


Visas analīzes tiek pārbaudītas centralizēti Latvijas Infektoloģijas centrā Rīgā.


Par analīžu rezultātiem pacientu telefoniski informē SPKC speciālists. Ja rezultāts ir negatīvs pacients 2 dienu laikā no analīžu nodošanas brīža informāciju saņem portālā “E-veselība”. Lai aplūkotu saņemto paziņojumu www.eveseliba.gov.lv, jāizvēlas “Pieslēgties” un “Iedzīvotājs”. Pēc tam jāautorizējas izmantojot internetbankas piekļuves datus, elektronisko parakstu vai personas apliecību (eID). Analīžu rezultātu paziņojums būs apskatāms izvēlnē “Pastkastīte”. Ja nav iespējas pieslēgties E-veselības portālam, tad par analīžu rezultātu darba dienās darba laikā var zvanīt Nacionālajam veselības dienestam uz tālruni 8000 1234.

Valstī saistībā ar Covid 19 vīrusa izplatību turpinās ārkārtas situācija, un ierobežojumi, kas attiecas uz iedzīvotājiem, tiek arvien papildināti. Aicinām ikvienu būt atbildīgam, sekot aktuālajai informācijai un rekomendācijām spkc.gov.lv, kā arī maksimāli ievērot visus šajā vietnē norādītos higiēnas un piesardzības pasākumus.


Par analīžu rezultātiem pacientu telefoniski informē SPKC speciālists. Ja rezultāts ir negatīvs pacients 2 dienu laikā no analīžu nodošanas brīža informāciju saņem portālā “E-veselība”. Lai aplūkotu saņemto paziņojumu www.eveseliba.gov.lv, jāizvēlas “Pieslēgties” un “Iedzīvotājs”. Pēc tam jāautorizējas izmantojot internetbankas piekļuves datus, elektronisko parakstu vai personas apliecību (eID). Analīžu rezultātu paziņojums būs apskatāms izvēlnē “Pastkastīte”. Ja nav iespējas pieslēgties E-veselības portālam, tad par analīžu rezultātu darba dienās darba laikā var zvanīt Nacionālajam veselības dienestam uz tālruni 8000 1234.

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Intensīvās terapijas  nodaļa ir nodrošināta ar plaušu mākslīgās ventilācijas iekārtām, proti kopumā ir sešas gultas, kas aprīkotas ar iekārtām dzīvībai svarīgo funkciju novērošanai (monitorēšanai) un stabilizācijai, tai skaitā 6 plaušu mākslīgās ventilācijas iekārtām. Divas no tām iegādātas 2019.gadā ERAF projekta ietvaros. Minētās iekārtas paredzētas smagu saslimšanu gadījumu ārstēšanai.

Tāpat slimnīcā pieejamas rezervei 3 mobilās mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas, kuras iespējams pārvietot uz nepieciešamo slimnīcas nodaļu.

 

Atkarībā no sejas masku ražotāja ieteikumiem, lietošanas nosacījumi atšķiras, bet, lai minētā sejas maska nezaudētu savu  aizsardzību, to būtu ieteicams mainīt ik pēc divām stundām. Pēc lietošanas, masku nepieciešams izmazgāt un izgludināt un to var lietot atkārtoti.

Gan Ventspils slimnīcā, gan Talsu filiālē pieejami šādi pakalpojumi:

 • Vakcinācijas pakalpojumipret ērču encefalītu (ar iepriekšēju pierakstu slimnīcas reģistratūrā);

 • Pakalpojumi, lai nodrošinātu terapijas nēpārtrauktību (orgānu aizstājējterapija, metadona aizvietojošā terapija, stacionāra pakalpojumi hematoloģijā, kā arī palīdzība pacientiem, kuriem jāturpina vai jāpabeidz stacionāri neatliekamā kārtā uzsākta ārstēšana (pārsiešanas, diegu izņemšanas, u.c.);

 • Neatliekamā medicīniskā palīdzība tiek nodrošināta pilnā apjomā, ievērojot papildus valstī noteiktos drošības pasākumus;

 • Veselības aprūpes pakalpojumus saistībā ar šādu slimību grupu ārstēšanu (onkoloģija, HIV/AIDS, tuberkuloze, psihiatrija, lipīgās ādas slimības un seksuāli transmisīvās slimības, traumatoloģija (manipulācijas un iesāktās ārstēšanas turpināšana).

 • Dzīvību glābjošas operācijas, ka arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte;

 • Rehabilitācijas pakalpojumi personām, kurām šī pakalpojuma atlikšana var radīt invaliditātes risku vai darbaspēju zaudēšanu, tai skaitā bērniem, kuriem rehabilitācijas pakalpojumu atlikšana saistīta ar ievērojamu funkcionēšanās traucējumu pasliktināšanos;

 • Grūtnieču aprūpe.

Papildus Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī, pieejami šādi plānveida pakalpojumi (ar iepriekšēju pierakstu):

 • Diagnostikas izmeklējumi ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu:

  • mamogrāfija - valsts organizētā krūts vēža skrīninga izmeklējums;

  • ehokardiogrāfija;

  • ultrasonogrāfija (USG);

  • rentgenoloģijas (RTG) – pakalpojuma pieejamība rindas kārtībā aizstāta ar iepriekšēju pierakstu;

  • datortomogrāfija (CT);

  • doplerogrāfija;

  • kodolmagnētiskās rezonanse (MRI);

  • elektrokardiogrāfija – pakalpojuma pieejamība rindas kārtībā aizstāta ar iepriekšēju pierakstu;

  • Holtera monitorēšana;

  • veloergometrija;

  • elektroencefalogrāfija.

 • pirmreizējas oftalmologa un neirologa konsultācijas.

Savukārt Talsu filiālē pieejami sekojoši plānveida pakalpojumi:

 • Diagnostikas izmeklējumi ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu:

  • ultrasonogrāfija (USG);

  • rentgenoloģijas (RTG);

  • datortomogrāfija (CT);

  • doplerogrāfija;

  • elektrokardiogrāfija.

 • Pirmreizējas kardiologa, oftalmologa un neirologa konsultācijas.

 • Diabētiskās pēdas aprūpe, podologa pieņemšanas – saziņu par pierakstu un tā izmaiņām veiks slimnīcas darbinieki.

Ehokardiogrāfijas izmeklējumi Talsu slimnīcā tiks atjaunoti sākot ar maija mēnesi.

Talsu filiāles laboratorija pieņems pacientus tikai ar iepriekšēju pierakstu. Pierakstīties uz pakalpojumiem var zvanot pa tālruni 63291856.

!!! Papildus līdz šim pieejamajiem pakalpojumiem, no 13. maija ir nodrošināti arī šādi veselības aprūpes pakalpojumi:

 • Visa veida ambulatorās konsultācijas pie ārstiem – speciālistiem, piemēram, otolaringologa (LOR), urologa, ķirurga, traumatologa - ortopēda, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta, ginekologa - dzemdību speciālista, infektologa un citiem;
 • Plānveida operācijas - acu operācijas (kataraktu atsākot operēt 19.maijā), locītavu endoprotezēšana. *Dodoties uz plānveida operāciju, pacientam ir jābūt veiktām analīzēm uz Covid-19, kuras nav vecākas par 48h un ar negatīvu rezultātu.
 • Diagnostikas izmeklējumi - endoskopija, mamogrāfija;
 • Ambulatorā rehabilitācija, izņemot dienas stacionāra pakalpojumus.

Tāpat kā līdz šim, par iekavēto pierakstu un tekošā pieraksta izmaiņām ar iedzīvotājiem sazināsies slimnīcas darbinieki, tādēļ aicinām iedzīvotājus sagaidīt zvanu. Ja slimnīcas darbinieki ar Jums nesazinās, tātad Jūsu pieraksts uz tekošajām dienām paliek spēkā bez izmaiņām.

Uzmanību - prioritāte pakalpojumu nodrošināšanai tiek dota tekošā un iekavētā pieraksta pacientiem. Savukārt, ja ir brīvi logi pierakstam un/vai ārstam - speciālistam ir iespēja atvērt papildus pieņemšanas laikus, tad pakalpojumu varēs saņemt arī tie iedzīvotāji, kuriem nav veikts pieraksts. Par pakalpojumu pieejamību aicinām sazināties ar slimnīcu reģistratūras darbiniekiem.

Jauno pacientu pieraksts 

Aicinām pierakstu veikt, zvanot pa tālruni 636 24665 (Ventspils) vai 63259997 (Talsi) un izvairīties no pieraksta veikšanas klātienē. 

Informācija aktualizēta 18.05.2020.

Ņemot vērā pašreizējo situāciju Latvijā un pasaulē, rūpējoties par mazāko pacientu veselību un medicīnas pakalpojumu pieejamību, Talsu slimnīcas pediatre Maija Labāne aicina konsultācijas saņemt attālināti zvanot uz slimnīcas reģistratūru pa tālruni 63259997 un darbinieki Jūs savienos ar speciālistu. Dr. Labāne konsultācijas attālināti sniedz darba dienās no plkst. 8:00-15:30, savukārt, piesakot akūtu gadījumu uzņemšanas nodaļā, daktere veiks bērniņa apskati slimnīcā un nepieciešamības gadījumā norīkos papildus izmeklējumus.