USG kabinets

Dzemdību nodaļa phone636 24404
(Ventspilī)

Rindu jautājums veselības aprūpē joprojām aktuāls

slimnica

Valsts finansējuma trūkums jau ilgstoši ir galvenais iemesls garajām gaidīšanas rindām uz diagnostikas izmeklējumiem un pie speciālistiem Latvijā. Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca savu iespēju robežās aktīvi strādā pie rindu mazināšanas.

Gaidīšanas rindu jautājums ir aktuāls jau vairākus gadus visā valstī, tomēr daļa iedzīvotāju arvien neizprot to veidošanās iemeslus un par rindu esamību nereti pārmet pašvaldībai un slimnīcai.

Par valsts apmaksāto medicīnisko pakalpojumu sniegšanu slimnīca uz gadu noslēdz līgumu ar Nacionālo Veselības dienestu (NVD). Katram izmeklējuma veidam ir noteikta konkrēta līgumsumma jeb valsts finansējuma lielums, ko slimnīca var izlietot gada laikā. Ministru Kabineta noteikumi nosaka, ka slimnīcai jānodrošina veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību visa kalendāra gada laikā, nedrīkst vienā mēnesī iztērēt visu gadam paredzēto summu un atlikušos mēnešus izmeklējumus un plānveida operācijas vairs neveikt. Gadam paredzētā summa ir jāsadala pa mēnešiem. Tas nozīmē, ka vienā mēnesī slimnīca var veikt noteiktu izmeklējumu un plānveida operāciju skaitu, kas diemžēl neapmierina lielo pieprasījumu. Tādēļ uz pieprasītākajiem valsts apmaksātajiem pakalpojumiem veidojas gaidīšanas rindas vairāku mēnešu un pat gadu garumā.

Tā kā valsts finansējums ir nepietiekams, bet pieprasījums uz pakalpojumiem ir liels, slimnīcai nākas ieviest maksas pakalpojumus, proti, pakalpojuma izmaksas jāsedz pašam pacientam. Saprotams, ka rindas uz maksas pakalpojumiem ir krietni īsākas, jo tos izvēlas mazākums.

Rindu veidošanos ietekmē arī pieaugošais pacientu skaits, kuri vēlas saņemt ambulatoros pakalpojumus tieši Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā. To veicina modernas medicīnas iekārtas, ārstu profesionalitāte un plašais medicīnas pakalpojumu piedāvājums. Valstī nepastāv tādu ierobežojumu, kas liegtu pacientiem saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu jebkurā Latvijas veselības aprūpes iestādē. Tāpat, kā ventspilnieki var pieteikties uz pakalpojumu, piemēram, Rīgā vai citā pilsētā, tā arī Ventspils slimnīcas sniegtos pakalpojumus var saņemt pacienti no jebkura Latvijas novada.

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas vadība kopā ar Ventspils pašvaldību dara visu, lai panāktu valsts finansējuma palielināšanu un slimnīca varētu lielākam iedzīvotāju skaitam piedāvāt valsts apmaksātu veselības aprūpi. Piemēram, slimnīcai ir izdevies samazināt rindu uz acs katarakta operācijām. Ja gada sākumā uz šīm operācijām rindā gaidīja 3 367 pacientu, tad šobrīd rindā gaida 2 776 pacientu. „Rindas uz valsts apmaksātajiem medicīnas pakalpojumiem ir visas Latvijas problēma, ne tikai mūsu slimnīcā. Regulāri tiek rakstītas vēstules valsts atbildīgajām veselības aprūpes institūcijām un arī tikšanās reizēs tiek vērsta amatpersonu uzmanība uz akūtajām problēmām,” uzsver Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes loceklis Juris Lācis.

Šogad valsts finansējuma pārskatīšana notiks jūlijā, kas dod cerības uz papildus finansējuma palielinājumu gaidīšanas rindu īsināšanai. Patlaban slimnīcas vadība veic intensīvas sarunas ar NVD, lai saņemtu 213 tūkstošu eiro lielu papildus finansējumu ļoti pieprasīto kataraktas operāciju veikšanai un ķirurģisko pakalpojumu sniegšanai traumatoloģijā. Tai skaitā 144 tūkstošus eiro kataraktas operācijām, kas ļautu papildus veikt 433 acu operācijas, vēl vairāk samazinot gaidīšanas rindas. Tāpat bez minētajiem 213 tūkstošiem eiro oftalmoloģijai un traumatoloģijai, papildus finansējums ir paredzēts citiem ļoti pieprasītiem pakalpojumu viediem, kā piemēram ginekologa, otolaringologa pakalpojumiem un endoskopijas izmeklējumiem dienas stacionārā.

19.05.2017.