USG kabinets

Dzemdību nodaļa phone636 24404
(Ventspilī)

Atpazīsti insulta simptomus un rīkojies!

slimnica

Ik gadu 29.oktobrī tiek atzīmēta pasaules insulta diena, kuras ietvaros organizācijas vērš sabiedrības uzmanību uz nepieciešamību atpazīt insulta pazīmes un pareizi rīkoties akūtās situācijās.

Pasaules Insulta dienas ietvaros LR Veselības ministrija un Slimības profilakses un kontroles centrs organizē kampaņu Mīli savu sirdi , kuras mērķis ir informēt par sirds un asinsvadu slimību simptomiem un veicināt iedzīvotājus rīkoties, ja simptomi tiek konstatēti pašam, tuviniekiem vai līdzcilvēkiem, izsaucot neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Insulta simptomi rodas pēkšņi un tā izpausmes atkarīgas no bojātās smadzeņu zonas. Visbiežāk tiek novērots vienas ķermeņa puses vājums vai nejūtīgums un paralīze, redzes un valodas traucējumi, reibonis, uztveres un līdzsvara traucējumi. Tāpat var attīstīties pēkšņi rīšanas traucējumi, bet retāka izpausme ir pēkšņas stipras galvassāpes. Dažkārt insulta pazīmes izpaužas īslaicīgi un izzūd dažu stundu laikā. Šādus traucējumus sauc par smadzeņu išēmisku lēkmi. Arī šajā gadījumā noteikti jādodas uz slimnīcu un jāveic neatliekama izmeklēšana un ārstēšana. Sekmīgai insulta ārstēšanai palīdzība ir nepieciešama nekavējoties un izšķirošas ir tieši pirmās stundas.

Ja piemeklējušas insulta pazīmes, noderīgs var būt visā pasaulē pielietotais tests ĀTRI, kas var palīdzēt atpazīt insultu - jāpalūdz, lai cilvēks pasmaida un jānovērtē, vai sejas vienā pusē acu vai mutes kaktiņš nav noslīdējis uz leju, kā arī jāpārbauda, vai cilvēks spēj vienlaikus pacelt un patstāvīgi noturēt abas rokas. Tāpat nepieciešams pārliecināties vai cilvēks spēj runāt un pateikt vai atkārtot vienkāršu teikumu. Ja cilvēks nespēj veikt kaut vai vienu no šīm darbībām, nekavējoties nepieciešams izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot uz 113.

Insulta risku var samazināt, veicot regulāri profilaktiskās veselības pārbaudes un ievērojot veselīgu dzīvesveidu. Pastiprināti jāpievērš uzmanība asinsspiediena, holesterīna un cukura līmenim asinīs. Speciālisti iesaka lietot pilnvērtīgu uzturu, samazināt dzīvnieku valsts tauku lietošanu un vairāk lietot zivju produktus.

Katru gadu Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā ar insultu ārstējas vairāk nekā 200 pacientu. Insults ir pēkšņs un bīstams, tādēļ svarīgi ir zināt un atpazīt tā simptomus. Tieši zināšanas par šo slimību var palīdzēt glābt savu un līdzcilvēku dzīvību.

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Neiroloģijas nodaļā darbojas specializēta Insulta vienība, kas sniedz palīdzību slimības visakūtākajā periodā. Ārkārtīgi nozīmīgi ir palīdzēt pacientam pirmo 4 stundu laikā, lai būtu cerība, ka insults neatstās būtiskas sekas uz cilvēka veselību un dzīves kvalitāti. Ja insultu ir izraisījis asinsvada nosprostojums, tad slimnīcā ar īpašu metodi trombs tiek šķīdināts. Pēc insulta pacientam ilgstoši ir jālieto medikamenti un nepieciešama īpaša rehabilitācija, lai novērstu slimības radītās sekas.

30.10.2017.