USG kabinets

Dzemdību nodaļa phone636 24404
(Ventspilī)

Aicina ievērot piesardzības pasākumus pret gripu

Pēkšņu simptomu parādīšanās, piemēram, augsta temperatūra, drudzis, stipras galvas sāpes, „kaulu laušanas” sajūta, sāpes acu ābolos, izteikts nespēks, aizlikts deguns bez iesnām un sauss klepus ir biežākie gripas saslimšanas rādītāji, ko nedrīkst ignorēt.

Gripa ir akūta, lipīga vīrusu infekcija, kas izplatās gaisa pilienu veidā. Saslimis cilvēks apkārtējos var inficēt klepojot, runājot, šķaudot, tādēļ mediķi iesaka doties konsultēties pie ģimenes ārsta un palikt mājās, lai neaplipinātu apkārtējos cilvēkus.

Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīcā šobrīd vēl neviens gripas saslimšanas gadījums nav konstatēts, lai gan citās Latvijas ārstniecības iestādēs jau pirmie gripas pacienti ir reģistrēti. Tādēļ aicinām ievērot piesardzības pasākumus, lai pasargātu savu veselību un mazinātu slimības izplatību.

Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā šobrīd ir pieejamas divu tipu maksas gripas vīrusa antigēnu vakcīnas: 3 celmu gripas vakcīna “Influvac” (standarta vakcīna) un 4 celmu vakcīna “Vaxigrip Tetra”, kura ir izstrādāta no jauna. 3 celmu vakcīnas cena ir 10,70 EUR, bet 4 celmu vakcīnas cena ir 14,50 EUR apmērā.

4 celmu vakcīnu iesaka iedzīvotājiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā, tādēļ vakcīna ir komplicētāka, savukārt 3 celmu vakcīna ir vieglākas formas un ieteicama jebkuram iedzīvotājam.

Gripas vakcīna imunitāti pret šo infekcijas slimību izveido mākslīgi. Vakcīna izraisa antivielu veidošanos, bet ne slimību. Gripas vīrusa mainības dēļ katru gadu vakcīna tiek izstrādāta no jauna, vadoties pēc Slimību profilakses un kontroles centra (turpmāk tekstā SPKC) rekomendācijām. Parasti vakcīnā iekļauj tos gripas vīrusa variantus, kas parādījušies iepriekšējās gripas sezonas beigās, jo nākamajā sezonā dominē tieši iepriekšējās sezonas gripas vīrusi.

Kā pasargāt sevi no saslimšanas?

Vislabākā aizsardzība pret gripu ir ikgadēja vakcinācija, tomēr gripas epidēmijas laikā ārsti iesaka jebkuram pēc iespējas mazāk apmeklēt cilvēku pulcēšanās vietas, regulāri vēdināt telpas, bet dienas laikā pēc iespējas biežāk mazgāt rokas, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem. Uzturā būtu jālieto daudz šķidruma. Ēdienkartē pēc iespējas vairāk jāiekļauj produkti, kas satur fitokomponentus, proti, ķiploki, lociņi, citrusaugļi un svaigi kāposti. Fitokomponenti ir bioķīmiski savienojumi, kuri palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību.

Kam ieteicams vakcinēties pret gripu?

Vakcinācija pret gripu ik gadus ieteicama ikvienam, tomēr SPKC epidemiologi īpaši aicina vakcinēties tos cilvēkus, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks. Vakcinēties īpaši ieteicams:

• cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām plaušu (t.sk. astmu), sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņas slimībām;

• bērniem no 6 līdz 23 mēnešu vecumam, jo vēl nav izveidojusies imunitāte pret nevienu no gripas vīrusiem;

• cilvēkiem, kuri sasnieguši 60 gadu vecumu, jo šajā vecumā imūnā sistēma vairs nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību pret saslimšanu un nereti saasinās arī hroniskās slimības, kas kopā ar gripas vīrusu var radīt dzīvībai bīstamas komplikācijas;

• cilvēkiem, kuriem ir cieša saskare ar gripas slimniekiem – medicīnas darbiniekiem, sociālās aprūpes centru darbiniekiem, kā arī apkalpojošās sfērās un izglītības iestādēs strādājošajiem;

• grūtniecēm un sievietēm, kuras plāno grūtniecību gripas sezonā.

Kādas ir gripas komplikācijas?

Komplikācijas var izraisīt pats gripas vīrus, kā arī bakteriālā infekcija, kas nereti pievienojas pēc inficēšanās ar gripu:

• pneimonija jeb plaušu karsonis;

• bronhīts;

• deguna blakusdobuma un vidusauss iekaisums;

• hronisku slimību saasināšanās, piemēram, bronhiālās astmas, diabēts, u.c. saslimšanas;

• vecāka gājuma cilvēkiem var izraisīt un/vai saasināt noteiktas sirds kaites, kas var novest līdz pat infarktam vai insultam;

• organisma atūdeņošanās, kas maziem bērniem var izraisīt krampjus.

Valsts apmaksāta gripas vakcīna pieejama:

Iedzīvotāju grupām, kurām ir lielāks risks saslimt un smagāk izslimot gripu. Valsts vakcīnu apmaksā 100% apmērā bērniem vecumā no 6 līdz 24 mēnešiem. Tāpat valsts apmaksā arī 100% apmērā vakcīnu bērniem līdz 18 gadiem ar hroniskām slimībām: plaušu slimībām, sirds un asinsvadu slimībām, vielmaiņas slimībām, nieru slimībām, imūndeficītu, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju vai terapiju ar acetilsalicilskābi.

Savukārt 50 % apmērā valsts apmaksāta vakcinācija pienākas – grūtniecēm, senioriem no 65 gadu vecuma. Iedzīvotajiem ar hroniskām slimībām: ar hroniskām plaušu slimībām, ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām (neatkarīgi no to cēloņa), ar hroniskām vielmaiņas slimībām, ar hroniskām nieru slimībām (ar imūndeficītu), ja saņem imūnsupresīvu terapiju.

Ventspilī vakcinēties pret gripu var slimnīcas procedūru kabinetā. Kabinets darba dienās strādā no plkst. 16:00 līdz 18:30, bet sestdienās – pēc iepriekšējas vienošanās. Pacienti aicināti iepriekš sazināties ar procedūru kabinetu pa tālruni 63620980, lai vienotos par sev ērtāku vakcīnas saņemšanas laiku. Jautājumu gadījumā iespējams sazināties arī ar slimnīcas reģistratūru pa tālruni 636 24665.

Talsu slimnīcā vakcināciju veic ambulatorās nodaļas manipulāciju kabinetā. Kabinets strādā darba dienās. Pacienti aicināti iepriekš sazināties ar kabineta medicīnas māsu, lai vienotos par vakcīnas saņemšanas laiku. Sestdienās iespējams vakcināciju veikt dienas stacionārā – pēc iepriekšējas vienošanās. Sazināties iespējams zvanot uz slimnīcas reģistratūru pa tālruni 63259997.

2017.g.6.decembrī