USG kabinets

Biežāk uzdotie jautājumi par valsts veselības apdrošināšanas iemaksām!

Uzņemšanas nodaļa (SMPP)                                       phone632 23350

Aizvadīta Veselības diena senioriem Talsu slimnīcā

slimnica

Talsu slimnīcā 30.janvārī tika organizēta Veselības diena senioriem, kuras ietvaros seniori izkustējās fizioterapeita pavadībā, uzklausīja uztura speciālistes stāstījumu par pareizu un sabalansētu uzturu, kā arī tika iepazīstināti ar Talsu slimnīcas sniegtajiem pakalpojumiem.

Senioriem slimnīcas laboratorijā bija iespēja bez maksas noteikt holesterīna, cukura līmeni asinīs - šo iespēju izmantoja 12 seniori.

Veselības dienu iesākām ar muskuļu pareizu iesildīšanu un ķermeņa pamodināšanu, lai jau no paša rīta mūsu organismi būtu gatavi uzsākt plānotās dienas aktivitātes un ikdienas darbus. Talsu slimnīcas fizioterapeits Reinis Kalniņš demonstrēja dažādus vingrinājumus kā senioriem atvieglot ikdienas ritmu, rīta cēlienu, kā piemēru rādot pareizu celšanos no gultas, iesildošos vingrojumus muskuļiem, kā arī pareizu smagumu celšanu.

Fizioterapeits R. Kalniņš iesaka senioriem:

• Rīta cēlienu sākt ar muskuļu iesildošiem vingrojumiem;
  • Veicot ikdienišķus darbus nepārvērtēt savas spējas un aicināt pēc palīdzības tuviniekus, piemēram, aizkaru nomaiņa logiem;
  • Ceļot smagumus, pietupties paņemt nesamās lietas un ar taisnu muguru celt uz augšu;
  • Ceļot smagus priekšmetus, ja ir iespējams tos sadalīt vienmērīgās daļās katrā no rokām, lai neveidojas pārslodze vienai ķermeņa pusei;
  • Veicot fiziskās aktivitātes nepārpūlēties – ja jūtat nogurumu, organisms signalizē, ka ir nepieciešama atpūta, tāpēc būtu jāklausa šie signāli un fiziskās aktivitātes jāatliek uz laiku, kad organisms ir tam gatavs.

Pirms fiziskām aktivitātēm, ieteicams iesildīt rokas un plecus, nevajadzētu piemirst izkustināt pirkstus! Rotāciju veidā vienmērīgi un uzmanīgi veicot galvas kustības, varam pilnvērtīgāk iesildīt kakla muskuļu grupas un izvairīties no dažādām sastiepumu traumām. Pareiza un saudzējoša kustību veikšana ikdienas nodarbēs ir būtiska locītavu saudzēšanai.

Turpinājumā uztura speciāliste Lelde Panižnika sniedza ieskatu par produktiem, no kuriem būtu jāizvairās uzturā, kā arī sniedza padomus kā sabalansēt uzņemtos produktus, lietojot Veselīgu uzturu. Uzturā mazāk būtu jālieto: dažādu veidu desas, cepti un grilēti produkti, gaļas konservi, pastētes, trekna gaļa (cūka, jērs, pīle, zoss, fazāns), trekni piena produkti (pilnpiens, sviests, salds krējums, trekns siers), margarīnu, majonēzi, piesātinātās eļļas (kokosriekstu, palmu), konditorejas izstrādājumus un citus produktus. Vajadzētu izvairīties no pārēšanās un produktiem, kas rada diskomfortu. Ja barību ir grūti sakošļāt, tad to vēlams būtu sasmalcināt, lai atvieglotu kuņģim sagremošanu. Latvijas apstākļos būtu jāizmanto iespēja un uzturā jālieto pēc iespējas vairāk sezonālo dārzeņu un augļu.

Uztura speciāliste iesaka ēdienreižu skaitu palielināt, taču samazināt porcijas lielumu. Porciju samazināšana novērsīs pārēšanās risku. Nevajadzētu pārspīlēt ar garšvielu daudzuma lietošanu! Gadiem ejot garšas kārpiņas saldumu un sāļus izjūt vājāk, tādēļ bieži vien vēlamies uzturā lietot arvien sāļākus un saldākus ēdienus, tādejādi lieki uzņemot vielas, kas organismam nav nepieciešamas.

Talsu slimnīcas vadītāja Kristīna Bidzāne stāstīja par Talsu slimnīcas piedāvātajiem pakalpojumiem un speciālistu pieejamību ambulatorajā nodaļā. Informēja, ka no 2017.gada decembra sākuma pacientus pieņem sertificēts urologs Atis Karulis un neirologs Iļja Noviks, un ar šī gada 6.februāri pacientu pieņemšanu Talsu filiālē sāks sertificēts ārsts ķirurgs Agnis Ļuļēns.

No 2017.gada jūlija Talsu slimnīcā pieejamas fizikālās terapijas procedūras. Pacientiem tiek piedāvāta ultraskaņas terapija un fonoforēze, amplipulss (elektroterapija), medicīniskie mikroviļņi, ultraīsviļņi un ultraskaņas terapijas. Fizikālā terapija uzlabo pacienta vielmaiņu, asins un limfas cirkulāciju un mobilizē organisma aizsargmehānismus. Ar fizikālās terapijas procedūrām ārstē mugurkaula problēmas, dažādas sāpes locītavās, kaulos un muskuļos, limfostāzi, ausu, deguna un kakla saslimšanas, tāpat arī galvas sāpes, plaušu saslimšanas un citas veselības problēmas. Izmeklējumi pieejami bez gaidīšanas rindām!

Tikšanās noslēgumā Dr.Brigita Aišpure analizēja iegūto asins analīžu datus, ieskicējot kopējās problēmas, iespējamos cēloņus un informēja par to risinājumiem. Daktere senioriem, kas veica analīzes, izteica atzinību par veselības rādītāju regulāru mērīšanu un sekošanu līdzi izmaiņām, kas ir būtiski zināt veselības problēmu saasināšanās laikā.

Pasākuma dalībniekiem bezmaksas bija iespēja noteikt potītes brahiālo indeksu. Tā ir skrīniga metode kāju artēriju bojājumu noteikšanai. Ar šīs iekārtas palīdzību tiek veikti izmeklējumi pacientiem, kuriem ir problēmas ar kāju veselību.

Pateicamies senioriem par dalību pasākumā.

Lielu paldies sakām Egitai un Sandim Sudakoviem par vitamīnu devu - gardajiem āboliem!

Fizioterapeits Reinis Kalniņš

Uztura speciāliste Lelde Panižnika