Zaļais koridors – ātrāka un efektīvāka onkoloģisko saslimšanu diagnosticēšana

Kopš 2016.gada 1.oktobra, Latvijā ir ieviesta sistēma “zaļais koridors”. Arī 2019.gadā plānots piešķirt valsts finansējumu programmas attīstībai jeb veicinošiem pasākumiem onkoloģisko slimību agrīnai diagnostikai un savlaicīgai ārstēšanai.

Ko tas nozīmē? Iedzīvotāji, kuriem rodas aizdomas par onkoloģisku saslimšanu, vēršoties pie sava ģimenes ārsta ir iespējams saņemt nosūtījumu ar speciālu kodu un dodoties uz konsultāciju vai nozīmēto izmeklējumu, pakalpojums būs pieejams 10 dienu laikā (no pierakstīšanās dienas), ārpus ārstniecības iestādes valsts apmaksātu pakalpojumu gaidīšanas laika. „Zaļais koridors” jeb iespēja saņemt no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus ātrākos termiņos ir būtisks uzlabojums veselības aprūpes organizēšanā.

Pacientu ceļš agrīnai diagnostikai izmantojot programmu “zaļais koridors”:

1. Pacients vēršas pie sava ģimenes ārsta;

2. Ģimenes ārsts izvērtē pacienta sūdzības un veselības stāvokli;

3. Ja ģimenes ārstam rodas aizdomas par onkoloģisku slimību, ārsts izsniedz nosūtījumu noteiktu valsts apmaksātu izmeklējumu veikšanai (piemēram, mamogrāfijas, ultrasonogrāfijas). Šie izmeklējumi tiek veikti 10 darbdienu laikā no pierakstīšanās dienas un ārpus kopējā ārstniecības iestādei noteiktā finansējuma (kvotas).

4. Lai pacientiem ar aizdomām par onkoloģisku slimību tiktu veikti izmeklējumi ārpus kopējās rindas: izsniedzot nosūtījumu, ģimenes ārsta tajā norāda noteiktu kodu un informē pacientu par to, kā pierakstīties uz izmeklējumiem; pierakstoties, pacients informē par nosūtījumā norādīto kodu un dodas uz izmeklējumiem, ņemot līdzi nosūtījumu.

5. Pacients pēc izmeklējumu/konsultācijas apmeklēšanas dodas atkārtoti pie ģimenes ārsta. Ģimenes ārsts izvērtē izmeklējumu rezultātus.

6. Ja apstiprinās onkoloģiska diagnoze vai ārstam joprojām ir aizdomas par onkoloģisku slimību, ģimenes ārsta praksē izsniedz nosūtījumu un pa tālruni pieraksta pacientu speciālista konsultācijas saņemšanai kādā no specializētajām slimnīcām. Arī šīs konsultācijas tiek nodrošinātas 10 darbdienu laikā un neatkarīgi no iestādes finansējuma (kvotas).

Nosūtījumu uz izmeklējumiem var izsniegt ne tikai ģimenes ārsti, bet arī ginekologi (savas kompetences ietvaros) un ārsti-speciālisti piecās specializētajās onkoloģijas ārstniecības iestādēs:

• Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā
  • Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā