Pasaules pretvēža diena 2019

Lai veicinātu iedzīvotāju izpratni un zināšanas par onkoloģiskajām slimībām, onkoloģisko slimību profilaksi, savlaicīgu slimību atklāšanu, kā arī ārstēšanās iespējām, ik gadu 4.februārī tiek atzīmēta Pasaules pretvēža diena.

Pats svarīgākais ļaundabīgo audzēju novēršanā ir to savlaicīga atklāšana, kas ietver ģimenes ārsta apmeklējumus, regulāru profilaktisko izmeklējumu veikšanu un aktīvu iesaisti skrīninga programmās. Ar mērķi ātrāk atklāt saslimšanas, kopš 2009.gada Latvijā ir ieviesta valsts apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma. Šīs programmas ietvaros, iespējams veikt sekojošus izmeklējumus:

• sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem - dzemdes kakla vēža pārbaude reizi trijos gados (tiek nosūtīts uzaicinājums dzemdes kakla pārbaudei sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem (reizi trijos gados));
  • sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem - krūts mamogrāfijas pārbaude vienu reizi divos gados (tiek nosūtīts uzaicinājums krūts vēža pārbaudei (ar mamogrāfijas metodi) sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem (reizi divos gados));
  • iedzīvotājiem vecumā no 50 gadiem - zarnu vēža pārbaude vienu reizi gadā (par pārbaudes iespējām jautājiet savam ģimenes ārstam).

Tāpat kopš 2016.gada 1.oktobra, Latvijā ir ieviesta sistēma “zaļais koridors”. Sistēmas ietvaros iedzīvotāji, kuriem rodas aizdomas par onkoloģisku saslimšanu, vēršoties pie sava ģimenes ārsta ir iespējams saņemt nosūtījumu ar speciālu kodu un dodoties uz konsultāciju vai nozīmēto izmeklējumu, pakalpojums būs pieejams 10 dienu laikā (no pierakstīšanās dienas), ārpus ārstniecības iestādes valsts apmaksātu pakalpojumu gaidīšanas laika. „Zaļais koridors” jeb iespēja saņemt no valsts budžeta līdzekļiem apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus ātrākos termiņos ir būtisks uzlabojums veselības aprūpes organizēšanā.

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Diagnostikas nodaļā ir pieejami dažādi izmeklējumi, piemēram, mamogrāfijas izmeklējumi, par maksu vai valsts finansējuma ietvaros, ir pieejami bez gaidīšanas laika. Mammogrāfija ir efektīvākā metode krūts dziedzeru slimību noteikšanā sievietēm pēc 40-45 gadu vecuma, jo ap to laiku krūtīs samazinās dziedzeraudi un palielinās taukaudu daudzums.

Pie jebkādām aizdomām par ļaundabīgu audzēju, aicinām vērstiem pie ārsta, lai savlaicīgi veiktu diagnostiskos izmeklējumus. Svarīgi atcerēties, ka savlaicīgi atklāts vēzis ir ārstējams!

04.02.2019.