Komandas darbs mugurkaulāja saslimšanu ārstēšanā

Komandas darbs medicīnā spēj gāzt kalnus, un to pierāda speciālisti Dr. Jānis Osītis un Dr. Aivars Olmanis. Ārsti veic mugurkaula operācijas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā un šobrīd arī Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī (turpmāk Ventspils slimnīca).

Par darbu mugurkaula ķirurģijā stāsta Dr. Olmanis: ”Kopā ar Dr. Osīti strādājam vairāk nekā 8 gadus. Ar viņu ir patīkami strādāt, jo spējam saprast viens otru bez vārdiem, tādēļ ir viegli sadarboties arī operāciju zālē. Abi esam strādājuši arī Katastrofu medicīnas centrā, sedzot 5-6 dežūras mēnesī, kuras deva pakāpenisku pieredzi mugurkaula traumu ārstēšanā arī akūtos gadījumos. Mugurkaula operācijas ir sarežģītas un tām ir sava specifika, tāpēc ir nepieciešama komanda uz kuru vari paļauties.”

Lai mugurkaula ķirurģiju būtu iespējams uzsākt un attīstīt Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī, 2019.gada plānošanas periodam ir piesaistīts valsts finansējums 260 685 eur apmērā operāciju veikšanai. Tāpat ieguldīti slimnīcas finansiālie resursi operāciju zāles instrumentu iegādēm 30 000 eur un Binokulārās lupas (ar gaismas avotu mugurkaulāju operācijām) iegādei vairāk kā 7 700 EUR apmērā, kā arī veiktas apmācības personālam.

Darbs operāciju zālē nav vienam cilvēkam paveicams, tas ir komandas darbs. Mugurkaula operācijas veic divi sertificēti ārsti, divas operāciju māsas, kā arī anesteziologs – reanimatologs. Darbs rit raiti, rūpīgi uzraugot pacienta rādītājus visas operācijas gaitā.

Nozīmīgu darbu operāciju zālē veic arī operāciju māsa un māsas palīgs, kas parūpējas par to, lai ārsti varētu visu uzmanību veltīt pacienta uzraudzībai un ārstēšanai. Operāciju māsas kompetencē, sadarbībā ar ķirurgu, ir pacienta, operāciju zāles, instrumentu, aprīkojuma un materiāla sagatavošana operāciju veikšanai, operāciju instrumentēšana, asistēšana, operāciju zāles darba vadīšana un organizēšana. Mugurkaula operāciju laikā minētās darbības veic operāciju nodaļas virsmāsa Sintija Brice un operāciju māsa Larisa Arbidāne.

Attīstot mugurkaula ķirurģijas iespējas un palielinoties operāciju skaitam, būs iespēja arī jaunajām māsām un māsas palīgiem, apgūstot specializētu apmācību kursu, strādāt šajā jomā. Mugurkaula ķirurģijai, tāpat kā citām nozarēm, ir specifiski instrumenti un darba kārtība, kura pirms darba uzsākšanas ir jāapgūst, lai darbs ritētu raiti.

Sākotnēji pacients vēršas pie speciālistiem uz konsultācijām un veic nozīmētos izmeklējumus. Ja pacienta veselības stāvoklis ir stabils, ar ārsta speciālista atļauju tiek nozīmēts operācijas laiks. Operācijas dienā pacientu konsultē ārsti par operācijas norisi, savukārt pēc operācijas tiek nozīmēts turpmākais ārstēšanās scenārijs pirms pacienta izrakstīšanas no stacionāra – lietojamie medikamenti, ierobežojumi, nosacījumi brūču apkopei, atkārtotās konsultācijas.

Ambulatorās konsultācijas

Ventspils slimnīcā ambulatorās konsultācijas pie traumatologa – ortopēda, sertificēta mugurkaulāja ķirurga Jāņa Osīša pieejamas trešdienās no plkst. 13:00 – 17:00. Dr.Osītis sācis strādāt kā sertificēts ārsts 2004.gadā un kopumā veicis vairāk nekā 2300 mugurkaulāja operācijas, strādājot NRC “Vaivari”, Stauferklinikum (Vācija), Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS), Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) un Specializētās medicīnas centrā (SMC).

Savukārt Dr. Aivars Olmanis uzreiz pēc ārsta sertifikāta iegūšanas, 1980.gadā, sācis strādāt Ventspils slimnīcā, taču pēc laika nonācis Liepājā, kur 10 gadus vadījis neiroķirurģijas nodaļu Liepājas pilsētas Centrālajā slimnīcā (kopš 2007.gada Liepājas reģionālā slimnīca), kā arī strādājis Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā mugurkaula ķirurģijas specialitātē un Katastrofu medicīnas centrā (šobrīd Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests - NMPD ).

Uz valsts apmaksātām vai maksas ambulatorajām konsultācijām Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā pie Dr. Osīša iespējams pieteikties zvanot uz slimnīcas reģistratūru pa tālruni 636 24665, savukārt konsultācijas pie Dr.Olmaņa pieejamas Liepājā “Mans Doktorāts”, Rīgas ielā 39, piesakoties pa tālruni 22311819.

08.04.2019.