Vakcinējies un pasargā sevi no ērču encefalīta

Iestājoties pavasarim, ērces kļūst aktīvas, tāpēc aicinām vakcinēties pret ērču encefalītu, jo vakcinācija ir vienīgais veids, kā pasargāt sevi no slimības.

Ērču encefalīts ir bīstama infekcijas slimība, ko pārnēsā inficēta ērce. Vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, bet nepasargā no citām ērču pārnēsātām slimībām, piemēram, Laimas boreliozi jeb „Laimas slimību” un ērlihiozi. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, laika posmā no 2019.gada 1.janvāra līdz 2019.gada 5.aprīlim reģistrēts 1 saslimšanas gadījums ar ērču encefalītu un 6 saslimšanas gadījumi ar “Laimas slimību”.

Ērču encefalīts var noritēt dažādās smaguma pakāpēs, atstājot sekas uz visu turpmāko dzīves kvalitāti. Vīruss var radīt trīs slimības formas – drudža, meningiālo un smadzeņu vielas iekaisumu. Saslimstot ar ērču encefalītu, novērojama paaugstināta temperatūra, pazeminātas darbaspējas, galvas un muskuļu sāpes, lauzoša sajūta kaulos, slikta dūša, kā arī izteikts nespēks. Gadījumā, ja parādās slimības simptomi, jāvēršas pie ārsta! Īpašu piesardzību būtu jāpievērš cilvēkiem ar blakus saslimšanām jeb tiem, kam organismi ir novājināti.

Pēc slimības pārslimošanas iespējamas koncentrēšanās problēmas, atmiņas un runas traucējumi, galvassāpes, nogurums, traucētas pārvietošanās spējas un pat paralīze.

Vakcinēties pret ērču encefalītu visa gada garumā var pēc divos veidos:

1. Parastā vakcinēšanās shēma paredz, ka pacients saņem vienu vakcīnu, otru pēc mēneša un trešo pēc gada.
  2. Paātrinātā vakcinēšanās shēma paredz trīs potes - saņem pirmo poti, pēc septiņām dienām otru un pēc 21 dienas - trešo.

Vakcinēties pret ērču encefalītu Ventspils slimnīcā iespējams procedūru kabinetā, kas atrodas 1. stāvā līdzās reģistratūrai, ieeja no Vasarnīcu ielas. Procedūru kabinets strādā darba dienās no plkst. 16.00 līdz 18.30. Lai saņemtu vakcināciju brīvdienās, par to nepieciešams iepriekš vienoties, zvanot pa tālruni 63620980 procedūru kabineta darba laikā.

Savukārt Talsu filiālē vakcināciju iespējams veikt iepriekš piesakot vizīti pie medicīnas māsas Ritas Hausmanes darba dienās no plkst. 9:00 – 16:00 pa tālruni 27869917.

Informējam, ka 2017. gada 21. jūlijā Ventspils pilsētas dome apstiprināja grozījumus saistošajos noteikumos Nr. 1 “Par maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa noteikšanu un pašvaldības sociālo pabalstu saņemšanas kārtību Ventspils pilsētā”, kas paredz, ka turpmāk Ventspils pilsētas pašvaldība bērniem vecumā līdz 3 gadiem nodrošina bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu. Lai saņemtu minēto pabalstu, jāvēršas SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” procedūru kabinetā un jāuzrāda bērna potēšanas pase, kurā tiks izdarīta atzīme par veikto vakcināciju, un jāiesniedz ģimenes ārsta nosūtījums ne vecāks par septiņām kalendāra dienām, kurā ietverta atzīme, ka bērnam nav alerģijas pret olbaltumvielām, bērns ir somatiski vesels un apliecinājums, ka pēdējo divu mēnešu laikā bērnam nav veikta jebkāda veida profilaktiskā vakcinācija. Vienlaikus jāiesniedz arī dokuments, kurā norādīta bērna un viena no viņa vecākiem vai aizbildņa deklarētā dzīvesvieta Ventspils pilsētā. Izziņu par deklarēto dzīvesvietu iespējams izdrukāt no valsts pārvaldes pakalpojumu portāla www.latvija.lv.

10.04.2019.