Pasargā sevi no ērču encefalīta

Ir pienācis vasaras vidus un laiks, kad ērces ir īpaši aktīvas, tāpēc aicinām rūpēties par savu un tuvinieku vakcinēties pret ērču encefalītu.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, laika posmā no 2019.gada 1.janvāra līdz 5.jūlijam, Latvijā kopumā akceptēti 29 ērču encefalīta saslimšanas gadījumi, kas ir vairāk, kā iepriekšējā gadā. Pagājušās nedēļas laikā Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī reģistrēti seši ērču encefalīta saslimšanas gadījumi!

Kā zināms, drošākais veids kā pasargāt sevi no ērču encefalīta ir vakcinācija, tāpēc aicinām vakcinēties. Ņemot vērā ērču aktivitātes garo sezonu, vakcīnas iespēju robežās tiek nodrošinātas visu gadu un arī šobrīd Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā vakcīnas ir pieejamas. Taču jāatceras, ka vakcinācija, diemžēl, nepasargā no citām ērču pārnēsātām slimībām, piemēram, Laimas boreliozi jeb „Laimas slimību” un ērlihiozi.

Lai pasargātu sevi:

• Izvēlēties gaišu apģērbu, uz kura ērces ir labāk saskatāmas;
  • Pastaigas laikā ik pa brīdim apskatīt apģērbu, vai uz tā nav ērces;
  • Pēc pastaigas rūpīgi pārbaudīt ne tikai apģērbu, bet arī visu ķermeni;
  • Izvēlēties piemērotus apavus, jo ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem;
  • Parūpēties, lai apģērba piedurknes, apkakle un bikšu gali būtu pietiekami noslēgti, lai zem apģērba nepakļūtu ērces;
  • Svarīgi ir arī pārbaudīt mājdzīvniekus, vai tiem nav piesūkušās ērces un jāatceras, ka ērces var pārnest ar mājās atnestiem zariem.

Vakcinēties pret ērču encefalītu iespējams visa gada garumā divos veidos:

1. Parastā vakcinēšanās shēma paredz, ka pacients saņem vienu vakcīnu, otru pēc mēneša un trešo pēc gada.
  2. Paātrinātā vakcinēšanās shēma paredz trīs potes - saņem pirmo poti, pēc septiņām dienām otru un pēc 21 dienas - trešo.

Vakcinēties pret ērču encefalītu Ventspils slimnīcā iespējams procedūru kabinetā, kas atrodas 1. stāvā līdzās reģistratūrai, ieeja no Vasarnīcu ielas. Procedūru kabinets strādā darba dienās no plkst. 16.00 līdz 18.30. Lai saņemtu vakcināciju brīvdienās, par to nepieciešams iepriekš vienoties, zvanot pa tālruni 63620980 procedūru kabineta darba laikā.

Savukārt Talsu filiālē vakcināciju iespējams veikt iepriekš piesakot vizīti pie medicīnas māsas Ritas Hausmanes darba dienās no plkst. 9:00 – 16:00 pa tālruni 27869917.

Informējam, ka 2017. gada 21. jūlijā Ventspils pilsētas dome apstiprināja grozījumus saistošajos noteikumos Nr. 1 “Par maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa noteikšanu un pašvaldības sociālo pabalstu saņemšanas kārtību Ventspils pilsētā”, kas paredz, ka turpmāk Ventspils pilsētas pašvaldība bērniem vecumā līdz 3 gadiem nodrošina bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu. Lai saņemtu minēto pabalstu, jāvēršas SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” procedūru kabinetā un jāuzrāda bērna potēšanas pase, kurā tiks izdarīta atzīme par veikto vakcināciju, un jāiesniedz ģimenes ārsta nosūtījums ne vecāks par septiņām kalendāra dienām, kurā ietverta atzīme, ka bērnam nav alerģijas pret olbaltumvielām, bērns ir somatiski vesels un apliecinājums, ka pēdējo divu mēnešu laikā bērnam nav veikta jebkāda veida profilaktiskā vakcinācija. Vienlaikus jāiesniedz arī dokuments, kurā norādīta bērna un viena no viņa vecākiem vai aizbildņa deklarētā dzīvesvieta Ventspils pilsētā. Izziņu par deklarēto dzīvesvietu iespējams izdrukāt no valsts pārvaldes pakalpojumu portāla www.latvija.lv.

08.07.2019.