28.jūlijs - Pasaules Hepatīta diena

Pasaules veselības kalendārā 28.jūlijs ierakstīts kā starptautiskā diena cīņai pret B un C hepatītu, pret slimību, kuras izplatība pasaulē ir milzīga. Šīs dienas laikā sabiedrība tiek informēta par vīrushepatītiem, pastiprināti tiek pievērsta uzmanība slimību profilaksei, kā arī kontroles pasākumiem un veselības pārbaužu veikšanai.

Hepatīts ir aknu saslimšana, kuras viens no biežākajiem iemesliem ir vīrusa infekcija. Biežāk sastopami ir B un C vīrusu hepatīti, ar kuriem inficēties iespējams tieši kontaktējot ar inficēta cilvēka asinīm. Inficēties iespējams, piemēram, vēnā ievadot narkotikas, izmantojot kopīgas šļirces; neizsargājoties dzimumattiecību laikā ar inficētu partneri; veicot kosmētiskas procedūras, manikīru, pedikīru; tetovēšanas vai pīrsingu procedūras laikā; retāk lietojot inficētus priekšmetus – skūšanās piederumus, zobu sukas. Simptomi akūta vīrusa hepatīta gadījumā ir nogurums, gripai līdzīgi simptomi, tumšs urīns, gaišas krāsas izkārnījumi, drudzis un dzelte. Gan hroniska, gan akūta hepatīta vīrusam nepieciešama nopietna ārstēšana, lai izvairītos no smagām komplikācijām - aknu ciroze, aknu vēzis, nieru mazspēja.

Hepatītu izraisošie vīrusi organismā var iekļūt:

• caur gremošanas sistēmu (VHA);
  • saskaroties ar inficētām asinīm;
  • veicot ārstnieciskas manipulācijas;
  • dzimumkontaktu ceļā (VHB, VHC).

Inficēšanās pazīmes:

• nespēks;
  • nelaba dūša, vemšana;
  • bezmiegs;
  • ādas nieze;
  • tumšs urīns, gaiši izkārnījumi;
  • dzelte, kas var sākties no acu baltumiem un pārņemt visa ķermeņa ādu.

Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka saslimšana ar vīrushepatītu viennozīmīgi vērtējama kā globāla problēma – 240 miljoni pasaules iedzīvotāju ir inficējušies ar B hepatītu, taču ar C hepatītu sirgst aptuveni 150 miljoni iedzīvotāju.

Arī SIA „Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas” laboratorijā ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu iespējams pārbaudīties un veikt valsts apmaksātu A, B vai C hepatīta vīrusa testu. Šo iespēju noteikti vajadzētu izmantot, jo, piemēram, vīrushepatīta C bīstamību paaugstina tā slēptā norise, jo simptomi nav pamanāmi.

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas kolektīvs aicina pievērst uzmanību veselības stāvokļa izmaiņām ar lielu rūpību un veikt profilaktiskās pārbaudes, lai saslimšanu gadījumā ārstēšanu varētu uzsākt nekavējoties nevis novēloti, kad slimība ir progresējusi.

26.07.2019.