Gripas vīruss pamazām mostas. Ko darīt?

Lai gan rudenī saaukstēšanās gadījumi pieaug, arī gripas vīruss lēnām mostas un pievienojas citām saslimšanām, tāpēc vēršam uzmanību, ka piesardzības pasākumu veikšanai ir būtiska nozīme.

Oktobra sākumā, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ziņo, ka Latvijā ir reģistrēti pirmie gripas saslimšanas gadījumi. SPKC komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja norādījusi, ka šajā sezonā sagaidāmi pazīstami gripas vīrusi, kas izplatījās iepriekšējās sezonās, taču, kuri no tiem (A vai B tipa gripas vīruss) būs dominējošie, vēl spriest par agru. Šajā sezonā Latvijā ir pieejamas dažādas četrvērtīgas pretgripas vakcīnas, kuras pasargā no diviem A tipa un diviem B tipa gripas vīrusiem.

Gripa ir akūta, lipīga vīrusu infekcija, kas izplatās gaisa pilienu veidā, skarot elpceļus. Saslimis cilvēks apkārtējos var inficēt klepojot, runājot, šķaudot, tādēļ saslimstot ar vīrusu iesakām doties konsultēties pie ģimenes ārsta un palikt mājās, lai neaplipinātu apkārtējos cilvēkus.

Gripai ir raksturīgs pēkšņs sākums, kad slimniekam parādās daži vai arī visi no minētajiem simptomiem:

• drudzis*;
  • klepus;
  • kakla sāpes;
  • iesnas vai aizlikts deguns bez iesnām;
  • sāpes acu ābolos;
  • ķermeņa sāpes vai “kaulu laušanas” sajūta;
  • galvassāpes;
  • drebuļi;
  • nogurums;
  • dažkārt caureja un vemšana.

* Ir svarīgi atcerēties, ka ne visiem gripas slimniekiem ir drudzis vai paaugstināta temperatūra!

Iedzīvotāju grupas, kurām ir lielāks risks iegūt gripas izraisītas komplikācijas:

• mazi bērni - augsta temperatūra un caureja var izraisīt organisma atūdeņošanos un krampjus;
  • grūtnieces;
  • veci cilvēki;
  • cilvēki ar hroniskām slimībām – sirds-asinsvadu saslimšanām, bronhiālo astmu, cukura diabētu, aknu, nieru, centrālas nervu sistēmas un onkoloģiskām slimībām;
  • cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu;
  • cilvēki ar vielmaiņas traucējumiem, t.sk. lieko svaru vai aptaukošanos.

Iespējamās gripas komplikācijas:

• plaušu iekaisums, t.sk. bakteriālas pneimonijas;
  • deguna blakusdobumu un vidusauss iekaisums;
  • hronisku slimību, piemēram, hroniskas sirds mazspējas, bronhiālās astmas vai cukura diabēta paasinājums.

Vislabākā aizsardzība pret gripu ir ikgadēja vakcinācija, tomēr gripas epidēmijas laikā ir ieteicams izvairīties no vietām, kur pulcējas daudz cilvēku, regulāri vēdināt telpas, bet dienas laikā pēc iespējas biežāk mazgāt rokas, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem. Tāpat uzturā būtu jālieto daudz šķidruma, kā arī ēdienkartē pēc iespējas vairāk jāiekļauj produkti, kas satur fitokomponentus, proti, ķiploki, lociņi, citrusaugļi un svaigi kāposti. Fitokomponenti ir bioķīmiski savienojumi, kuri palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību. Vēlams arī regulāri nodarboties ar sportiskām aktivitātēm, kā arī neaizmirst par pietiekamu laiku atpūtai un miegam.

Vakcinācija

Lai gan šobrīd gripas intensitāte ir zema, vakcinācija ir vēlama rudenī (imunitāte izveidojas 10 dienu laikā pēc saņemtās potes) pirms gripas intensitāte pieaug. Veseliem pieaugušajiem gripas vakcīna nodrošina aizsardzību, pat ja cirkulējošie gripas vīrusi precīzi neatbilst vakcīnas sastāvā iekļautajiem antigēniem. Gados vecākiem cilvēkiem vakcinācija pret gripu var būt mazāk efektīva un nenovērst saslimšanu, tomēr tā samazina slimības smagumu, komplikāciju un nāves risku.

Informējam, ka Valsts kompensē gripas vakcinācijas izmaksas 100% apmērā:

• grūtniecēm;
  • bērniem vecumā no 6 – 23 mēnešiem (ieskaitot);
  • visiem bērniem ar hroniskām saslimšanām.

Savukārt 50% apmērā kompensē gripas vakcināciju:

• iedzīvotājiem vecumā no 65 gadiem;
  • pacientiem ar hroniskām saslimšanām.

Šobrīd Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī un Talsu filiālē ir jau pieejamas kompleksās gripas vakcīnas (četru celmu).

Vakcinācijas iespējas un kārtība:

Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī:

1.Valsts apmaksāta vakcinācija riska grupām (50% un 100% apmērā, skatīt zemāk) – iedzīvotājs vēršas pie sava ģimenes ārsta, saņem nosūtījumu un recepti vakcīnas iegādei, iegādājas vakcīnu aptiekā un dodas uz Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu Ventspilī veikt injekciju. Iedzīvotājs slimnīcā veic apmaksu tikai par vakcīnas injicēšanu, pēc noteiktā pakalpojuma cenrāža.

2.Maksas pakalpojums procedūru kabinetā (kabinets darba dienās strādā no plkst. 16:00 līdz 18:30, bet sestdienās – pēc iepriekšējas vienošanās) – iedzīvotājs iepriekš sazinoties ar procedūru kabinetu pa tālruni 63620980 vienojas par sev ērtāku vakcīnas saņemšanas laiku.

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiālē:

1.Valsts apmaksāta vakcinācija riska grupām (50% un 100% apmērā, skatīt zemāk) – iedzīvotājs vēršas pie sava ģimenes ārsta, saņem nosūtījumu un recepti vakcīnas iegādei, iegādājas vakcīnu aptiekā un dodas uz Ziemeļkurzemes reģionālo slimnīcu Talsu filiālē veikt injekciju. Iedzīvotājs slimnīcā veic apmaksu tikai par vakcīnas injicēšanu, pēc noteiktā pakalpojuma cenrāža.

2.Maksas pakalpojums ambulatorās nodaļas manipulāciju kabinetā (kabinets strādā darba dienās) -iedzīvotājs iepriekš sazinoties ar kabineta medicīnas māsu, vienojas par vakcīnas saņemšanas laiku. Sestdienās iespējams vakcināciju veikt dienas stacionārā – pēc iepriekšējas vienošanās. Sazināties ar ambulatorās nodaļas māsu iespējams zvanot pa tālruni 27869917.

10.10.2019.