4. februāris – Pasaules pretvēža diena

Katru gadu 4. februārī visā pasaulē atzīmē Pasaules Pretvēža dienu, kuras mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni par onkoloģiskām saslimšanām, onkoloģisko slimību profilaksi un laicīgu to ārstēšanas uzsākšanu.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, vēzis katru gadu nogalina vairāk cilvēku nekā AIDS, malārija un tuberkuloze kopā. Pētījumi liecina, ka mirstību no vēža par vienu trešdaļu samazinātu profilakse un veselīgs dzīvesveids, vēl par vienu trešdaļu – savlaicīga diagnoze un atbilstoša ārstēšana.

Latvijā onkoloģiskās saslimšanas tiek atklātas novēloti, proti, III un IV stadijā, kad ārstēšana vairs nevar būt efektīva. Šāda situācija ir novērojama, jo bieži vien sabiedrībā dominē bailes un stereotipi, runājot par vēzi. Tiek atliktas svarīgas veselības pārbaudes, cerot, ka slimība pati no sevis pazudīs. Taču onkoloģisko slimību gadījumā, būtiska nozīme ir agrīnai diagnostikai un savlaicīgai ārstēšanai.

Valsts apmaksātā vēža skrīninga programma paredz, ka ik pēc trīs gadiem aicinājuma vēstuli uz dzemdes kakla profilaktisko pārbaudi saņem sievietes 25 līdz 67 gadu vecumā, bet reizi divos gados aicinājumu veikt krūts vēža profilaktisko pārbaudi saņem sievietes vecumā no 50 līdz 68 gadiem. Gan vīrieši, gan sievietes vecumā no 50 līdz 74 gadiem reizi gadā var veikt valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi pie ģimenes ārsta. Papildus informāciju par valsts apmaksāto vēža savlaicīgas atklāšanas programmu un izmeklējumu veikšanas iespējām var uzzināt, zvanot uz Nacionālā veselības dienesta (NVD) informatīvo bezmaksas tālruni 80001234, kā arī interneta vietnē – www.vmnvd.gov.lv

Jebkuram cilvēkam ir jārūpējas par savu veselību, lai samazinātu iespējamību saslimt ar kādu onkoloģisko slimību. Ļaundabīgo audzēju attīstības risku iespējams samazināt, ievērojot veselīga dzīvesveida principus, piemēram:

  • lietojot veselīgu uzturu;
  • samazinot alkohola lietošanu un smēķēšanu;
  • veicot regulāras fiziskās aktivitātes;
  • regulāra profilaktisko apskašu veikšanai un ārsta apmeklēšana.

Jo ātrāk vēzis tiek atklāts un sākta tā ārstēšana, jo lielākas ir veiksmīgas ārstēšanas rezultāta izredzes. Tāpēc aicinām iedzīvotājus jau agrīni rūpēties par savu veselību - apmeklēt ārstu un veikt valsts apmaksātos izmeklējumus.

04.02.2020.