Tālrunis donoriemphone 636 32092

Infektoloģes un vecmātes ieteikumi grūtniecēm par Covid-19

Grūtniecība ir laiks, kurā nepieciešama pastiprināta uzmanība un uzraudzība grūtnieces veselības stavoklim. Arī Covid-19 infekcijas straujās izplatības dēļ, topošajām māmiņām jābūt īpaši piesardzīgām.

Rīgas Stradiņu universitātes pasniedzēja, VSIA BKUS un SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” bērnu infektoloģe Inga Ziemele, kā arī SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” vecākā vecmāte Gunta Cērpa sniedz rekomendācijas "Covid-19" infekcijas profilaksei tieši grūtniecības laikā. Kā norāda infektoloģe, tad vadoties pēc Pasaules Veselības organizācijas (World Health Organization) sniegtās aktuālās informācijas, uz doto brīdi plašu un pārliecinošu pētījumu, kas vēstītu patiesus datus par jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 norisi grūtniecības laikā nav. Tomēr primārie dati liecina, ka grūtnieces nav pakļautas smagākai slimības norisei kā tas ir kopējā populācijā. Taču, neskatoties uz to, ir zināms, ka citas elpceļu infekcijas būtiski ietekmē grūtnieces veselību, tādējādi ir ļoti svarīgi pēc iespējas pasargāt sevi no iespējamās inficēšanās ar Covid-19 un par jebkādiem simptomiem (tai skaitā klepus, paaugstināta temperatūra vai elpas trūkums) ziņot savam ārstam.

Abi speciālisti uzsver, ka profilaksē liela loma ir roku higiēnai, proti, regulāra roku mazgāšana ar ziepēm un ūdeni vismaz 20 sekundes, bet ja tas nav iespējams, tad roku dezinficēšana ar speciālajiem līdzekļiem. Rekomendācijas grūtniecēm ir līdzīgas jau valstī noteiktajām. Būtiskākais ir atcerēties, ka grūtniecības laikā imūnās sistēmas īpatnības kopumā grūtnieci padara uzņēmīgāku pret dažādām infekcijām un to komplikācijām, tāpēc būtu jāievēro īpaša piesardzība.

Zemāk speciālistu rekomendācijas, ko darīt, lai sevi pasargātu grūtniecības laikā no Covid-19 infekcijas un arī pēc tam:

• Mazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni vai lietojiet speciālu dezinfekcijas šķīdumu pirms ēšanas, pēc tualetes apmeklējuma, pēc iespējamas saskares ar elpceļu sekrētiem (šķaudīšna, klepus), atgriežoties mājās no publiskām vietām, pēc saskares ar cilvēkiem un virsmām;
  • Neapmeklējiet publiskus pasākumus, kur pulcējas daudz cilvēku;
  • Uz veikalu doties tikai nepieciešamības gadījumā;
  • Ar rokām neaizskariet seju, acis, muti un degunu;
  • Ievērotjiet 2 metru distanci starp cilvēkiem;
  • Regulāri vēdiniet un uzkopiet telpas.

Lai ierobežotu jaunā koronovīrusa izplatīšanos un pasargātu jauno māmiņu un viņu mazuļu veselību, slimnīcas Dzemdību nodaļā tiek ievēroti papildus drošības pasākumi. Uz laiku, ir pārtraukti pacientu apmeklējumi, kā arī nav atļauts dzemdībās piedalīties pavadošajām personām (tai skaitā dzemdētājas partnerim, dūlai, mātei, draudzenei u.c.).

Sūtījumus pacientēm iespējams nodot, piezvanot pie Dzemdību nodaļas ieejas durvīm. Ierobežojumu laikā Dzemdību nodaļā atceltas arī lekcijas topošajiem vecākiem. Aicinām sekot līdzi aktuālākajai informācijai slimnīcas majas lapā. Savukārt jautājumu gadījumā aicinām vēsrties slimnīcas Dzemdību nodaļā pie nozaru speciālistiem, kā ārstējošā ārsta ginekologa un vecmātēm, zvanot pa tālruni 63624404.

27.03.2020.