phoneKontaktinformācija Ventspilīshadow

Reģistratūraphone636 24665
Darba laiks
                                    (darba dienās)
08:00 - 18:00

* Pierakstoties slimnīcas pakalpojumiem, esiet gatavi nosaukt vārdu uzvārdu, personas kodu un tālruņa numuru, lai varētu Jūs pierakstīt pakalpojumam un lai, nepieciešamības gadījumā, varētu ar Jums sazināties atkārtoti!

 

AMBULATORĀS SPECIĀLISTU KONSULTĀCIJAS UN DIAGNOSTISKIE IZMEKLĒJUMI

 

Saziņa ar Infekciju slimību nodaļu
     par Covid - 19: 25783999

 

 

Laboratorijas
darba laiki   phone636 22077

Darba dienās:07:30 - 15:30

 

Traumpunktsphone636 24721

 

Dzemdību nodaļaphone636 24404

 

Uzticības tālrunisphone636 20945

 

Tālrunis donoriemphone 636 32092 

phoneKONTAKTINFORMĀCIJA TALSOSshadow

Reģistratūraphone632 59997*
Darba laiks 
(darba dienās)
08:00 - 16:30

*Ja neizdodas saziņa ar reģistratūru, nosūtiet kontaktinformāciju saziņai uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.  un Jums atzvanīsim.

 

 ** Pierakstoties slimnīcas pakalpojumiem, esiet gatavi nosaukt vārdu uzvārdu, personas kodu un tālruņa numuru, lai varētu Jūs pierakstīt pakalpojumam un lai, nepieciešamības gadījumā, varētu ar Jums sazināties atkārtoti!

 

AMBULATORĀS SPECIĀLISTU KONSULTĀCIJAS UN DIAGNOSTISKIE IZMEKLĒJUMI

 

Laboratorijas
darba laiki   phone632 91856

Darba dienās:07:30 - 15:30

      

Uzņemšanas nodaļaphone632 23350

Uzticības tālrunisphone636 20945
  

Bez iepriekšēja saskaņojuma ar slimnīcas vadību SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca”  filmēt, fotografēt un veikt audio ierakstus slimnīcas telpās un teritorijā  ir aizliegts. Slimnīcas ēkās un teritorijā Ventspilī un Talsos izvietotas atbilstošas aizlieguma zīmes. Ierobežojumi noteikti nolūkā aizsargāt pacientu, apmeklētāju un darbinieku sensitīvo informāciju. 

Intervija ar Ventspils slimnīcas Dzemdību nodaļas vecmāti Madaru Grosbahu

Vecmātes profesija ir vienlaikus grūta un brīnumaina, jo tieši viņa ir uzticības persona vienā no skaistākajiem brīžiem sievietes mūžā – dzemdībās. 

Tomēr cik garš ir profesionālais ceļš, līdz vecmāte kļūst par šo uzticības personu jeb universālo profesijas parstāvi, kurš sadarbojas ar ginekologiem, ģimenes ārstiem, fizioterapeitiem, psihologiem un uztura speciālistiem? Turpinot iepazīstināt iedzīvotājus ar mūsu lielisko Dzemdību nodaļas kolektīvu, šoreiz ielūkoties sarunā ar vecmāti Madaru Grosbahu, kura, lai gan dzimusi un augusi Talsos, dzīvo un strādā Ventspilī jau deviņus gadus. Uzreiz jāatzīmē, ka Madara ir ne tikai sirsnīga un zinoša vecmāte, bet viņai piemīt vēl viens talants, proti, viņas klātbūtnē cilvēks var justies brīvi un nepiespiesti. Kāds labi pateikts vārds, vienkāršība un sirsnība – tā varētu raksturot Madaru. Tas liek aizdomāties, vai tad varētu būt citādi? Vecmātes profesijā, taču strādā tieši šādi cilvēki...

Vecmāte Madara Grosbaha

Jautājām Madarai kā viņa raksturotu savu profesiju?

Vecmātes darbs ir ļoti atbildīgs, kurā ir nepieciešams paļauties ne tikai uz savām zināšanām un pieredzi, bet jāspēj ieklausīties topošās māmiņas vajadzībās. Šajā profesijā, viennozīmīgi, ir nepieciešama cilvēku mīlestība un iejūtība. Būtībā vecmāte ir daudzprofilu profesija, kurā tev jābūt pietiekami kompetentam dažādās jomās. Jāspēj sniegt gan nepieciešamo uzraudzību, aprūpi un konsultācijas sievietēm grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību periodā, gan pašai vadīt fizioloģiski noritošas dzemdības.

Kāpēc izvēlējāties kļūt par vecmāti?

Jau pamatskolas laikā mani interesēja medicīna. Tā doma, ka studēšu kaut ko saistībā ar šo nozari manī ir bijusi vienmēr. Atceros, ka pamatskolas laikā, klases audzinātāja bieži mudināja mūs (skolēnus) pildīt dažādus karjeras testus, kas palīdz noteikt piemērotāko profesiju. Šajos testu rezultātos man vienmēr procentuāli augstākie rezultāti bija medicīnas nozarē. Līdz ar to absolvējot 9. klasi, es skaidri zināju, ka savu dzīvi saistīšu tieši ar šo jomu. Tikai tolaik es domāju, ka kļūšu par medicīnas māsu. Vidusskolā mācījos klasē ar medicīnas novirzienu. Līdz ar to jau tajā laikā iemācījos sniegt pirmo palīdzību un citas vērtīgas, ar medicīnu saistītas, lietas. Atceros, ka tieši laikrakstā “Talsu Vēstis” izlasīju sludinājumu, ka Liepājas Medicīnas koledža uzņem vecmātes. Tolaik par šo profesiju neko daudz nezināju, kā vien to, ka vecmāte “saķer" jaundzimušos. Pamazām sāku vairāk lasīt un interesēties par vecmātes darbu un mani tas uzrunāja. Atzīšos, ka savu lomu nospēlēja apstāklis, ka studijas tika piedāvātas tieši Liepājā nevis Rīgā, jo lielpilsētas troksnis mani nekad nav uzrunājis.

Jāsaka, ka es izbaudīju to laiku, kad mācījos par vecmāti, jo apgūstot šo profesiju, es jutos īstajā vietā, laikam tādēļ, ka mācības man patika un padevās.  Man patīk, ka šajā darbā ir emocionāla apmaiņa starp māmiņu un vecmāti, jo tas gandarījums, sagaidot mazulīti šajā pasaulē, ir ne tikai mammai, bet arī man – vecmātei. 

Vai šī ir Tava pirmā darba vieta?

Jā, pirmā. Strādāju Ventspils slimnīcā jau kopš 2011. gada.

Kādas ir pozitīvās un kādas negatīvās iezīmes vecmātes profesijā?

Pamatā, tas pozitīvais ir tas, ka grūtniecība jau nav saslimšana un māmiņa uz slimnīcu dodas ar priecīgu satraukumu - sagaidīt un pirmo reizi apskatīt, samīļot savu ilgi gaidīto mazulīti.  Pozitīvais – mēs gaidām jaunu dzīvību! Grūti izstāstīt tās sajūtas, kuras pārņem palīdzot ienākt pasaulē jaunai dzīvībai. Uzskatu, ka tā pat, savā ziņā, ir privilēģija būt līdzās grūtniecības un dzemdību procesā no sākuma līdz pat pašām beigām. Manuprāt, pats process jau ir ļoti vērtīgs, ka vecmāte var būt līdzās esoša jaunajām māmiņām, iedrošināt, izglītot, jā, arī pamācīt, kā atvieglot viņas attiecīgās problēmas, ka es varu viņas psiholoģiski un emocionāli sagatavot nozīmīgajam brīdim. Pozitīvo sajūtu vairo arī tas, ka mammas mūs bieži atceras arī pēc dzemdībām, piemēram, atsūtot mums kādu bildīti ar mazuli, vai arī satiekoties uz ielas sasveicinās un atrod laiku parunāties. Prieks rodas no tā, kad es varu redzēt savus darba augļus. Ja runājam par negatīvo pusi, tad tas, protams, ir tad, kad dzemdības nav bijušas veiksmīgas. Jo dzemdības, diemžēl, ir neprognozējams process, kurā situācija var mainīties ļoti strauji. Arī vecmātēm tādi gadījumi rada skumjas un pārdzīvojumus.

Kur smelies spēku pēc šādiem grūtiem brīžiem ?

Labi palīdz izrunāšanās ar kolēģiem, kuri mani saprot un atbalsta. Kā arī, man patīk negatīvās emocijas atstāt sporta zālē, pie skaļas mūzikas un fiziski trenējoties. Arī garākas pastaigas vienatnē un mūzikas klausīšanās atjauno mani gan fiziski, gan arī emocionāli.

Kā Tu raksturotu topošās māmiņas?

Mani novērojumi rāda, ka ir divu tipu grūtnieces. Ir mammas, kuras ļoti apzinīgi un cītīgi gatavojas dzemdībām, piemēram, jau  laikus atnāk iepazīties ar  dzemdību nodaļu un vecmātēm, iet uz jauno māmiņu kursiem, lai būtu informēta, kad ir laiks doties uz dzemdību nodaļu, kas ar topošo māmiņu notiek dzemdībās utt. Būtībā visu dara ļoti pareizi un laicīgi.

Turpretī ir arī māmiņas, kuras atliek visas iepriekš minētās darbības, jo baidās no gaidāmajām dzemdībām. Līdz ar to, ierodoties uz dzemdībām, viņas saprot, ka dzemdībām nav gatavas. Un tad strādāt ir grūtāk gan vecmātei, gan topošai māmiņai. Tāpēc, uzskatu, ka dzemdībām ir jāgatavojas!

Tavuprāt kādas ir būtiskākās kļūdas, ko visbiežāk pieļauj topošās un jaunās māmiņas?

Vēljoprojām nākas novērot, ka topošās māmiņas uzskata - grūtniecības laikā viņām vajadzētu ēst par diviem. Taču tieši grūtniecības laikā būtu jāpievērš īpaša uzmanība uzturam, nebūtu vēlams “pārbarot” ne sevi, ne bērniņu, bet pārskatīt savu ikdienas ēdienkarti un konsultēties ar speciālistu. Vēl viena kļūda, ko pieļauj topošās māmiņas ir fizisko aktivitāšu samazināšana, taču tas nav pareizi. Ir tikai daži izņēmumi, kad grūtniecei ir jāizvairās no fiziskām aktivitātēm vai pat jāievēro gultas režīms. Topošajām māmiņai ir  jākustas, arī bērniņam tas nāks tikai par labu.

Varbūt Jums ir kādi ieteikumi topošajām māmiņām?

Aicinu topošās māmiņas iepazīt dzemdību nodaļu un vecmātes. Ir pieejama lieliska iespēja grūtniecēm ambulatori izrunāt visus viņai svarīgos jautājumus ar vecmāti. Internetā ievietotā informācija stāsta par kādas citas mammas individuālo pieredzi un kas vienam der, varbūt otram neder. Tāpēc labāk atnāk personīgi pie vecmātes un izstāstīt savu stāstu.  Individuālās pārrunās tāpat tiek izrunāts par dzemdību simptomiem, ko ņemt līdzi, kā pareizi elpot u.c. svarīgas lietas, ko vislabāk zinās pastāstīt tieši vecmāte. Šādi tiek veidots arī  kontakts starp vecmāti un topošo māmiņu.

Ko Jūs vēlētos novēlēt visām grūtniecēm un jaunajām māmiņām?

Novēlu topošajām māmiņām gatavoties nozīmīgajai dienai, lai tā būtu viena no skaistākajām dienām viņas mūžā. Savukārt jau esošajām māmiņām es novēlu, lai viņas izbauda to laiku, kamēr mazulis vēl ir maziņš, jo bērni ātri izaug. Pat, ja gadās kādi  sarežģījumi - jāatceras, ka tie nav mūžīgi. Mīliet savus ķiparus!

08.05.2020.