Tālrunis donoriemphone 636 32092

Profilaktiskās krūts pārbaudes var glābt dzīvību

Oktobris pasaulē tiek atzīmēts kā Krūts veselības mēnesis. Arī SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” aicina sievietes pievērst uzmanību krūšu veselībai un savlaicīgi veikt profilaktiskus izmeklējumus.

Krūts vēzis ir visbiežāk sastopamā onkoloģiskā saslimšana sievietēm. Agrīni atklājot un savlaicīgi uzsākot ārstēšanu, krūts vēzi iespējams pilnībā izārstēt. Būtiska loma ir tieši regulārām krūšu veselības pārbaudēm, un tās nepieciešamas arī tad, ja nav sūdzību. Krūts vēža profilaktiskā pārbaude tiek veikta ar mamogrāfiju, kas ir rentgenoloģiska izmeklēšana ar zemas intensitātes starojumu. Ar mamogrāfijas palīdzību iespējams savlaicīgi diagnosticēt veidojumus krūtīs, kamēr izmaiņas nav sataustāmas un nerada sūdzības.

Reizi divos gados Nacionālais veselības dienests izsūta uzaicinājuma vēstules 50 - 69 gadus vecām sievietēm, ar aicinājumu veikt pilnībā valsts apmaksātu krūts vēža profilaktisko pārbaudi. Programmas ietvaros sievietes saņem uzaicinājuma vēstuli, kuru uzrādot ārstniecības iestādē, mamogrāfijas izmeklējums ir pieejams bez maksas. Krūts skrīningu jeb valsts organizēto veselības pārbaudi iespējams veikt arī SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” Ventspilī. Diagnostikas nodaļā pieejama mamogrāfijas iekārta, kurai ir vislabākie izšķirtspējas rādītāji un vismazākā starojuma deva, veicot standarta izmeklējumu. Papildus standarta 2D izmeklējumam, mamogrāfijas iekārta aprīkota ar 3D tomosintēzes funkciju, kas ļauj veikt daudz precīzāku izmeklēšanau. Turklāt slimīcā pieejamai mamogrāfijas iekārtai ir speciāli veidota elastīga virsma, ar kuru iespējams regulēt spiedienu uz krūts, tādēļ izmeklējums ir komfortablāks.

Pierakstīties mamogrāfijas izmeklējumiem iespējams, zvanot uz slimnīcas reģistratūru, pa tālruni 636 24665 vai, piesakot vizīti, slimnīcas reģistratūrā klātienē. SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” aicina sievietes būt atbildīgām par savu veselību un aktīvi izmantot valsts apmaksātus profilaktiskos izmeklējumus! Ieteikumi sagatavojoties mamogrāfijas izmeklējumam:

• ieteicams nelietot dezodorantus, smaržas, pūderus un krēmus padusēs vai uz krūtīm, jo tie var radīt attēla defektus, kas var imitēt veidojumu;
  • ja tiek lietoti hormonu medikamenti (pretapaugļošanās vai hormonu aizstājterapija), mamogrāfiju iesakām veikt pirmajās dienās kopš medikamentu iepakojuma uzsākšanas;
  • sievietēm reproduktīvā vecumā mammogrāfiju veic no 5. līdz 15. cikla dienai (jo šajā laikā piena dziedzeru blīvums ir relatīvi mazāks, kā dēļ samazināsies arī saņemtā starojuma deva, bet attēls būs skaidrāks). Informējiet personālu, ja:
  • iepriekš veiktā mamogrāfija Jums nav bijusi patīkama vai radījusi sāpes, lai izmeklējumu varētu organizēt maksimāli komfortablu;
  • ja Jums ir krūšu implanti - tas gan nav šķērslis mamogrāfijas izmeklējuma veikšanai, šī informācija nepieciešama, lai pielāgotu izmeklējumu atbilstoši situācijai.

13.10.2020.