Ventspilī vēlas veicināt donoru kustību

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas asins sagatavošanas nodaļa iecerējusi veicināt donoru kustību, lai ar asins preparātiem varētu palīdzēt arī citu pilsētu slimnīcām. Asins sagatavošanas nodaļas galvenais uzdevums ir nodrošināt pilsētas slimnīcu ar nepieciešamajiem asins komponentiem un preparātiem. Asins komponentus nepieciešamības gadījumā pārlej jaundzimušajiem, dzemdētājām, hematoloģiskiem slimniekiem, pacientiem ar traumām, apdegumiem un akūtām asiņošanām, kā arī pēc operācijām.

Ar šo gadu Ziemeļkurzemes reģionālajai slimnīcai ir palielināts asins pieņemšanas apmērs, jo nodaļas kapacitāte ļauj sagatavot asins komponentus lielākā apjomā - ne tikai mūsu pilsētas slimnīcas vajadzībām, bet arī lai varētu palīdzēt citām slimnīcām.

Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja Baiba Griķe stāsta, ka slimnīca ir nodrošinājusi, lai donoriem asins nodošana būtu pēc iespējas ērtāka un drošāka. «Strādājam ar vienreiz lietojamiem instrumentiem.

Process tiek organizēts tā, lai ne donoram, ne medicīniskajam personālam nebūtu tiešas saskares ar asinīm,» informē Griķe.

Slimnīca ir nodrošinājusi mūsdienu prasībām atbilstošu donoru telpu - iegādāti trīs speciālie krēsli, kuri ir regulējami ar pulti, lai donoram būtu ērti. Tādējādi vienlaicīgi asinis var nodot trīs donori. Asins pieņemšanas un arī uzgaidāmās telpas nesen ir izremontētas.

Tāpat nodaļā notiek maksimāli droša asins komponentu uzglabāšana, lai pacienti saņemtu atbilstošus, individuāli piemeklētus un drošus produktus. Lai to panāktu, ir iegādāti jaunākās paaudzes medicīniskie ledusskapji un medicīniskās saldētavas. Iekārtas ir aprīkotas ar skaņas signālu, tajās precīzi tiek noteikta temperatūra, un visi asins komponenti tiek uzglabāti atbilstoši noteikumiem.

Pēc asins paņemšanas asins komponentu sagatavošana ilgst septiņas stundas - četras stundas asinis tiek atdzesētas, tad pusstundu centrifugētas, sadalītas pa asins komponentiem - plazmu, leikocītiem, trombocītiem un eritrocītiem. Komponenti tālāk tiek uzglabāti dažādos apstākļos. Piemēram, plazma 40 minūšu laikā tiek sasaldēta mīnus 49 grādu temperatūrā un uzglabāta saldētavā temperatūrā, kas zemāka par mīnus 25 grādiem; eritrocīti tiek uzglabāti plus trīs līdz plus sešu grādu temperatūrā.

Atbildīgo darbu nodaļā veic seši darbinieki. Lielākajai daļai no viņiem ir vairāk nekā desmit gadu pieredze. Tostarp nodaļas vecākajā māsa Jolanta Jaunozola asins sagatavošanas nodaļā strādā jau 21 gadu.

Nodaļā asinis no donoriem tiek pieņemtas pirmdienās un piektdienās no plkst. 8 līdz 10. Pirms nākt nodot asinis, būtu vēlams sazināties ar asins sagatavošanas nodaļu pa tālruni 63620947, lai saskaņotu donoram ērtāko ierašanās laiku. Donoram jārēķinās ar aptuveni 45 minūšu garu vizīti, jo ir jāaizpilda dokumenti, jāparaksta līgums, notiek arī donora izmeklēšana un tikai tad tiek paņemtas asinis.

Kas jāzina donoriem:

• Jābūt veselam, 18-65 gadu vecam;
  • Svaram jābūt ne mazākam kā 50 kg;
  • Asins nodošana nav vēlama pēc nakts maiņas, saspringta darba, liela emocionāla pārdzīvojuma;
  • Vēlams lietot veselīgu uzturu, daudz šķidruma; nedrīkst lietot treknus ēdienus asins došanas dienā, kā arī dienu iepriekš;
  • Nedrīkst lietot alkoholu, pirms procedūras nesmēķēt;
  • Neēdis cilvēks asinis nedrīkst nodot;
  • Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments ar fotogrāfiju.

2011.gada 21.septembrī, Ventas Balss