Iesvēta Ventspils glābējsilīti

Ar Ventspils domes, pilsētas slimnīcas un Ventspils nafta termināls atbalstu arī Ventspilī tapusi Baby Box jeb Glābējsilīte. 15.septembrī notika objekta iesvētīšana un nodošana testēšanai. Šobrīd Glābējsilīte ir tehniski uzstādīta un tagad divas nedēļas notiks testēšana, lai apzinātu lietas, kas vēl ir jāuzlabo, lai ar 30.s eptembri to varētu atvērt lietošanai un tas būtu drošs attiecībā pret ievietoto bērnu. Glābējsilīti iesvētīja luterāņu, katoļu un pareizticīgo draudžu mācītāji.

Ventspils domes priekšsēdētāja vietnieks Guntis Blumbergs Glābējsilītē simboliski saskata tiltu starp slikto un labo. Pa šo tiltu pamestais bērniņš nokļūst labajā - pie ģimenes, kas viņu gaida un kur viņš tiks mīlēts.

Tikmēr Ventspils Glābējsilītes krustmāte Dana Reizniece-Ozola pasākumā akcentēja, ka šis projekts šobrīd Latvijā ir ļoti aktuāls, jo kopš 2009. gada Latvijas Glābējsilītēs atstāti jau 11 bērniņi, viens no tiem aizvakar Liepājā - tepat mūsu kaimiņpilsētā. Un tas varētu notikt arī Ventspilī. «Esmu ļoti lepna būt par projekta krustmāti, jo redzu, ka tas nevis vairos atstāto bērniņu skaitu, bet gan izglābs tos bērniņus, kuriem citādi būtu lemts iet bojā. Glābējsilīte bērniņam dod iespēja turpināt dzīvi mīlošā ģimenē,» sacīja projekta krustmāte. Viņa cer, ka Ventspils Glābējsilītes durtiņas tiks virinātas pēc iespējas retāk. Turklāt pozitīvi, ka atšķirībā no prakses citur pasaulē, Latvijā pie Glābējsilītes tiek pielikta informatīvā plāksnīte ar tālruni, kur māmiņa var vērsties kritiskajā brīdī un saņemt psiholoģisko un praktisko palīdzību. Reizniece-Ozola domā, ka šāda informācija par iespējamo atbalstu, samazinās atstāto bērniņu skaitu.

Ventspils Glābējsilītes izveides galvenais sponsors ir Ventspils nafta termināls. Kompānijas pārstāve Zane Vaitkuse pasākumā pastāstīja, ka uzņēmums šogad atzīmē 50 gadu jubileju, tādēļ vēlējās savā jubilejā pilsētai uzdāvināt kaut ko nozīmīgu un sabiedrībai svarīgu. Viņa izteica gandarījumu, ka uzņēmuma iecere ir guvusi sabiedrisko organizāciju un pašvaldības atbalstu un ir izdevies īstenot šo vajadzīgo projektu.

Glābējsilīte ir izgatavota tepat Latvijā. Tās izvietošanai izvēlēta klusāka teritorija slimnīcas iekšpagalmā. Tāpat kā citur pasaulē, arī Ventspilī pie glābējsilītes nav ne video novērošanas kameras, ne apsardzes, lai cilvēks, kurš atstāj bērnu glābējsilītē, paliktu anonīms.

Baby Box projekta vadītāja Laura Zvirbule stāsta: kad pēc bērna ielikšanas tiek aizvērtas Baby Box durtiņas, nodaļas māsu postenī atskan trauksmes signāls un vidēji minūtes laikā pie Glābējsilītes gultiņas ierodas medicīnas personāls.
Mazulim tiek sniegta nepieciešamā medicīniskā aprūpe un par gadījumu tiek ziņots bāriņtiesai un policijai. Tiesībsargi trīs diennaktis pārbauda vai mazulis nav meklēšanā. Ja nav, tad bērnam ir atradeņa statuss un viņš ir brīvs adoptēšanai. Ja pret bērnu ir bijusi pielietota vardarbība, tad tiek rosināts kriminālprocess un tiek meklētas personas, kas to ir izdarījušas. Ja viss ar mazuli ir kārtībā, policija vecāku meklēšanu neveic.

Ja persona, kura ievietojusi bērnu Glābējsilīti, pārdomā un vēlas bērnu paņemt atpakaļ, viņai ir jāvēršas bāriņtiesā, neatkarīgi no tā vai bērniņš ielikts pirms dažām minūtēm vai vairākām nedēļām. Tam tiek doti seši mēneši laika līdz brīdim, kad mazulis oficiāli tiek adoptēts. Taču šī procedūra nav vienkārša - par saviem līdzekļiem ir jāveic DNS analīzes, pēc tam jāiziet viss process, lai bērna dzimšanas apliecībā tiktu ierakstīts mātes vai tēva vārds. Kad tas paveikts, jāvēršas bāriņtiesā, kas izvērtēs atteikšanās iemeslus un iespējas bērnam augt pie mātes vai tēva.

2011.gada 15.septembrī