Ventspilī slimnīca strādā stabili

Augustā vairākas lokālās slimnīcas, tostarp Kuldīgas, Cēsu un Ogres slimnīcas, rīkoja protestu akcijas par nepietiekamo valsts finansējumu. Ventspils slimnīcā situācija ir stabila. Ik pa laikam sabiedrību satrauc runas, ka mazās slimnīcas tiks slēgtas. Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāja Egija Siliniece mierina, ka mūsu pilsētas slimnīcai tas nedraud.

«Mūsu slimnīcai ir reģionāls statuss un šobrīd esošajā likumdošanā desmit slimnīcas, tai skaitā Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca, primāri saņem finansējumu un ar mums tiek slēgti beztermiņa līgumi par medicīnas pakalpojumu sniegšanu. Ar citām ārstniecības iestādēm ir terminēti līgumi, kas teorētiski negarantē turpmāku līguma pagarināšanu. Mēs no tā esam pasargāti,» skaidro Siliniece.

Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca apkalpo 120 tūkstošus iedzīvotāju visā Ziemeļkurzemē. Slimnīca strādā ar to finansējumu, kas piešķirts gada sākumā, savu darbu plānojot uz saimnieciskas darbības pamatiem, iedzīvotājiem piedāvājot maksimāli plašu ārstniecības pakalpojumu klāstu. «Arī Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā pirmajā pusgadā stacionārā ārstēto skaits ir par 40% lielāks, nekā valsts bija paredzējusi. Taču mēs esam budžetu saplānojuši tā, ka neatliekamās palīdzības sniegšanu varam nodrošināt bez ierobežojumiem. Vērtēsim situāciju otrajā pusgadā un nepieciešamības gadījumā lūgsim piešķirt papildus finansējumu,» informē slimnīcas vadītāja. Mūsu slimnīcas administrācija neatbalsta skaļu protestu akciju rīkošanu, bet ir par konstruktīvām sarunām. Un līdz šim tas ir nesis pozitīvu rezultātu.

Lai racionāli izmantotu finansējumu, pirmajā pusgadā slimnīca ir ievērojusi Veselības ministrijas politiku un pastiprinājusi ambulatoro pakalpojumu ievirzi. Šāda tendence ir ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē, kur daļu ārstniecības pakalpojumu, ko iepriekš sniedza diennakts stacionārā, tagad sniedz ambulatorā veidā dienas stacionārā. Ventspils slimnīca dienas stacionāra pakalpojumus ir palielinājusi pat par 80%. Dienas stacionārā veic gan operācijas, gan arī terapeitisko un neiroloģijas pacientu ārstēšanu, kas izmaksā daudz lētāk. Arī pacientam tas ir ērtāk - viņam nav visu diennakti jāguļ slimnīcā, bet nepieciešamās ārstniecības manipulācijas viņš saņem dienas laikā, un, ja vajadzīgs, slimnīcā atgriežas nākamajā dienā. Naktis viņš pavada mājās. Bet pēc veiktās operācijas pacients uz mājām tiek palaists jau tajā pašā, vai arī nākamajā dienā.

Dienas stacionāram piešķirtais finansējums ir arī iespēja sniegt plānveida palīdzību, kas kādu laiku vispār nebija pieejama. Jāatgādina, ka 2009. gada otrajā pusē tika pilnībā pārtrauktas plānveida operācijas un cita veida plānveida ārstēšana, jo valstij tam nebija līdzekļu. Šogad valsts piešķirtais finansējums ambulatorajiem un dienas stacionāra pakalpojumiem ļauj palīdzēt arī plānveida pacientiem. «Protams, finansējums nav pietiekams un tas šajā sadaļā būtu jāpalielina. Šobrīd mums ir izveidojušās trīs mēnešu garas gaidīšanas rindas, jo pietrūkst valsts finansējuma, lai šo darbu paveiktu. Tāda situācija ir visās reģionālajās slimnīcās. Pozitīvi, ka tāpat kā pārējās Latvijas slimnīcas, arī mēs tuvākajā laikā saņemsim papildus valsts finansējumu dienas stacionāram,» atklāj Siliniece.

Padarīts ir daudz, taču ir vēl uz ko tiekties. Piemēram, Skandināvijas slimnīcās vidējais ārstēšanās ilgums diennakts stacionārā ir divas trīs dienas. Latvijā šis rādītājs ir vidēji uz pusi lielāks. «Tas nav ātrs process, bet mēs uz to pamazām ejam,» uzsver slimnīcas vadītāja.

2011.gada 7.septembrī