Ventspilī gripa šobrīd nav izplatīta

Ventspilī pagaidām ir konstatēti tikai daži saslimšanas gadījumi ar gripu, taču samērā izplatīta ir saslimšana ar akūtām augšējo elpošanas ceļu vīrusu infekcijām.

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas infekciju slimību nodaļas vadītāja Gunta Andersone informē, ka līdz šim janvārī virusoloģiskajā laboratorijā apstiprināts viens saslimšanas gadījums ar gripu kādā ģimenē, kur vēl 3 ģimenes locekļiem bijušas līdzīgi simptomi. Savukārt aptaujājot Ventspils poliklīnikas ģimenes ārstus konstatēts, ka poliklīnikā pagaidām nav neviens apstiprināts gripas saslimšanas gadījums. Vēl vienā aizdomīgā gadījumā pacienta analīzes nosūtītas uz virusoloģisko laboratoriju.

Monitoringa dati par situāciju Latvijā liecina, ka pagājušajā nedēļā valstī bijuši tikai divi saslimšanas gadījumi ar gripu uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, kas tiek raksturota kā zema intensitāte. Epidēmijas slieksnis ir 100 saslimšanas gadījumu uz 100 tūkstošiem iedzīvotājiem. Gripa ir akūta vīrusu infekcija. Izplatītākās gripas pazīmes ir pēkšņs sākums, galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu laušanas sajūta, aizlikts deguns bez iesnām un sauss, mokošs klepus.

Ventspils mediķi apliecina, ka šobrīd salīdzinoši daudzi slimo ar dažādām vīrusu un akūtām augšējo elpceļu infekcijām.

UZZIŅAI:

Statistika: Vidēji uz katriem 2000 saslimušajiem viens gadījums ir letāls. Visaugstākie mirstības rādītāji ir bērniem līdz 2 gadu vecumam un veciem cilvēkiem ar hroniskām sirds, plaušu saslimšanām, cukura diabētu un citām hroniskām kaitēm. Gripas vīruss var iekļūt visos orgānos un izraisīt asinsvadu bojājumus, kā rezultāts ir asinsizplūdums un tūska. Šie procesi var izpausties kā gripas vīrusa pneimonija, gripas encefalīts, gripas miokardīts, gripas enterīts (īpaši bērniem), gripas konjunktivīts u. c.

Gripas simptomi: augsta temperatūra (līdz 40 °C), drudzis, vispārējs vājums, nespēks, muskuļu un locītavu sāpes, rīkles kairinājums, sauss, rejošs klepus, iesnas ar šķaudīšanu, sāpes acu ābolos, konjunktivīts. Saslimušais pirmās 5 slimības dienas ir bīstams apkārtējiem, jo var inficēt kontaktpersonas.

Vakcinācija: visā pasaulē vakcinācija ir atzīta kā vienīgā efektīvā gripas profilakses metode. Katru gadu Pasaules veselības organizācija izstrādā rekomendācijas jaunās sezonas vakcīnas celmiem. Līdz ar to gripas profilakse ar vakcīnas palīdzību ir specifiska metode, kas vērsta pret konkrētās sezonas gripas paveidu. Visas pārējās metodes: ķiploki, medikamenti, homeopātiskie preparāti u. c. ir vispārējas profilakses metodes, kuras noteikti ietekmē procesu, bet negarantē rezultātu.

Vakcinēties ieteicams:
- cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem;
- cilvēkiem ar hroniskām slimībām (īpaši sirds,
plaušu, nieru slimniekiem, cukura diabēta pacientiem);
- pirmsskolas vecuma bērniem;
- medicīnas un sociāliem darbiniekiem;
- apkalpojošās sfēras darbiniekiem;
- mācību iestāžu darbiniekiem;
- karavīriem, skolēniem, studentiem.

Gripas epidēmija parasti sākas oktobrī un beidzas martā. Imunitāte pēc vakcīnas iestājas 1-2 nedēļu laikā, līdz ar to par optimālo vakcinēšanās laiku tiek uzskatīts septembris un oktobris. Vakcinācija pēc šā laika nav bīstama, jo ar inaktivēto vakcīnu var vakcinēties pat tad, ja cilvēks jau ir inficējies un nav to pamanījis, jo simptomi vēl nav parādījušies. Šajā gadījumā slimība norit vieglākā formā. Der iegaumēt, ka pretgripas vakcīna par 50% samazina saslimšanu ar citām akūtām respiratorām saslimšanām

2011.gada 7.janvārī