Tālrunis donoriemphone 636 32092

Talsu jaunās slimnīcas projekta īstenošanai

Ceturtdien, 26.jūlijā svinīgi parakstīti līgumi par Talsu slimnīcas jaunās ēkas būvniecību (ar SIA „Ostas celtnieks"), būvuzraudzību (ar SIA „L4") un autoruzraudzību (ar SIA „Ozola & Bula").

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētāja Egija Siliniece pēc līgumu parakstīšanas pauda gandarījumu, ka kopš Ventspils un Talsu slimnīcu apvienības izveides ir pagājuši tikai divi gadi un šai salīdzinoši īsā laika periodā projektam ir izdevies piesaistīt finansējumu un arī uzprojektēt Talsu jaunās slimnīcas ēku. Un nu ir parakstīts arī būvniecības līgums - atliek tikai strādāt. E.Siliniece pateicās visiem sadarbības partneriem par nozīmīgo atbalstu projekta tapšanā, it īpaši Ventspils domes priekšsēdētājam Aivaram Lembergam un viņa vietniekam Guntim Blumbergam, kā arī Talsu novada domes priekšsēdētājam Miervaldim Krotovam un domes deputātiem, tostarp Andrim Dedzim un Aināram Lūkam.

Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs pauda raizes, ka šobrīd gan medicīniskais personāls, gan pacienti esošajās telpās nejūtas visai labi, jo viņiem jāstrādā un jāārstējas otrā pasaules kara lauku hospitāļa atbilstošos apstākļos. Taču drīz viss mainīsies uz labo pusi. Viņš aicināja Talsu slimnīcas personālu, ārstus un medmāsas būt saimniekiem un cieši sekot būvniecības procesam, jo tikai viņi vislabāk zinās veiksmīgam darbam nepieciešamās nianses nodaļu aprīkošanā un iekārtošanā.

Tikmēr Talsu novada domes priekšsēdētājs Miervaldis Krotovs atminējās, ka Ziemeļkurzemei nozīmīgās būves tapšanas ceļš bija garš, sarežģīts, taču konsekvents un noteikts. Viņš pauda pārliecību, ka uz līgumiem uzliktie paraksti ir stipri un atbildīgi un projekts taps noteiktajos termiņos - līdz nākamā gada beigām.

Līgumu parakstīšanas pasākumā piedalījās arī sabiedrības pārstāvji, kuri visu šo laiku aktīvi atbalstīja Talsu jaunās slimnīcas būvniecības projektu. Viens no viņiem - Andris Vītols ir gandarīts, ka beidzot pilsētai tik svarīgais projekts tiek reāli īstenots. Viņam gan ir žēl, ka politisko peripetiju dēļ ir nevajadzīgi zaudēts gads. Viņaprāt, bija nepareizi sabiedriskā apspriešanā cilāt jautājumu par būvniecība vietu. Tas bija jānosaka profesionāļiem. Vītols priecājas, ka jaunā slimnīca uzlabos darba vidi ārstiem, kuriem līdz šim nav īsti kur sevi realizēt, jo esošā slimnīca ir no pēckara laikiem.

Atbilstoši noslēgtajiem līgumiem paredzēts, ka Talsu jaunās slimnīcas ēka Stendes ielā 1 tiks uzbūvēta līdz nākamā gada beigām. Ēkas tehnisko projektu izstrādāja SIA „Ozola & Bula". Pateicoties sadarbībai ar Ventspils pilsētas domi, Ziemeļkurzemes reģionālajai slimnīcai projekta īstenošanai ir izdevies piesaistīt Eiropas Savienības ERAF finansējumu 84,21% apmērā. Kopējās projekta īstenošanas izmaksas ir aptuveni pieci miljoni latu. ERAF sedz 4,16 miljonus latu, no valsts budžeta piešķirti 299 tūkstoši latu. Talsu novada pašvaldība būvniecības darbiem piešķīrusi 471 tūkstoti latu, Rojas novada pašvaldība - 5 tūkstošus latu, bet no slimnīcas līdzekļiem projekta īstenošanā tiks ieguldīti 118 tūkstoši latu.

Jaunajā slimnīcas ēkā atradīsies traumpunkts, vidēja izmēra stacionārs ar aptuveni 40 gultas vietām, divām operāciju zālēm, kā arī intensīvās terapijas jeb reanimācijas nodaļu. Tāpat būs plaša ambulatorās medicīnas nodaļa ar ģimenes ārstu un speciālistu kabinetiem, rehabilitācijas kabinetu un dienas stacionāru ar ķirurģisko, terapeitisko un ginekoloģisko palīdzību. Pie jaunās slimnīcas tiks izveidotas autostāvvietas 70 automašīnu novietošanai.

Talsu slimnīca pašlaik izvietota 1900., 1940. un 1963.gadā celtās ēkās. Stacionāra palātas un ārstnieciskās telpas neatbilst mūsdienu prasībām, pacientiem un arī medicīniskajam personālam radot nepievilcīgus uzturēšanās apstākļus. Jau 2000.gada sākumā ēkas iekšējo inženierkomunikāciju nolietojums bija 70%, bet pamatu nolietojums - 80%, līdz ar to būtu nepieciešami lieli kapitālieguldījumi, lai uzlabotu ēku stāvokli. Atbilstoši ekspertu slēdzienam, esošās ēkas uzlabošana nav iespējama un racionāla, nepieciešamie ieguldījumi būtu līdzvērtīgi jaunas funkcionāli atbilstošas ēkas būvniecībai.