Tālrunis donoriemphone 636 32092

Nenovērtētā dāvana – kustība

Teātra namā Jūras vārti apskatāmā fotoizstāde Rokas ir unikāls sociāls projekts, lai stāstītu par cilvēkiem ar reimatiskajām saslimšanām un to, cik būtiskas ir rokas un to kustība ikviena cilvēka ikdienā.

Šajā projektā, atbalstot cilvēkus ar reimatiskajām slimībām un ziedojot savus darbus, apvienojušies Latvijas un ārvalstu fotomākslinieki. Izstādē aplūkojamas Aigara Jansona, Valta Kleina, Evijas Trifanovas, Ilmāra Znotiņa, Klāva Vasiļevska un Manjas Zores ziedotās fotogrāfijas, kas stāsta par cilvēku ikdienu un kustību nozīmi tajā. Šī ir ceļojoša izstāde, un Ventspils ir pēdējā pilsēta, kur darbi apskatāmi (līdz 18. februārim).

Izstādes galvenais mērķis ir likt cilvēkiem aizdomāties un kliedēt stereotipu, ka reimatisms ir tikai vecu cilvēku slimība. Tāpat kā katrai bildei, arī katram pacientam ir savs unikāls stāsts. Fotogrāfijās atainotās ir ne tikai pazīstamu cilvēku, piemēram, pianista Vestarda Šimkus vai mūziķa Borisa Grebenščikova, rokas, bet arī pacienta rokas, mizojot apelsīnu, tā parādot apmeklētājiem, cik sabiedrība tomēr ir dažāda un ka arī ar reimatiskajām slimībām sirgstošie vēlas dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības pārstāve Kristīne norāda, ka cilvēki nerunā par šīm saslimšanām, kautrējas. Latvijā liels mīnuss ir tas, ka cilvēki ļoti bieži neiet pie ārsta, ja tiem sāp rokas vai kājas, mugura vai ir rīta stīvums, kad grūti piecelties un nevar uzsākt dienas gaitas, – jo uzskata, ka ciest sāpes ir norma. Lai gan, savlaicīgi vēršoties pie ārsta, daudz ko varētu risināt un atvieglot ikdienu. Biedrības pārstāve slimību salīdzina ar ļaunu uzbrucēju, kas pacientu saēd.

Ar šo izstādi organizētāji neplāno apstāties. Ir plānots uzrunāt tos pašus piecus fotogrāfus, kas skatāmi izstādē, kā arī citus un veidot dokumentālas fotosesijas, kur autori dokumentētu Latvijā dzīvojošu cilvēku ar reimatiskajām saslimšanām ikdienu. Nākamgad Ventspilī gaidāma izstāde Rokas II.

Arī Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas galvenais ārsts Dainis Gīlis atklāj, ka Ventspilī ar šo slimību sirgst mazliet vairāk nekā vidēji valstī, jo slimības attīstību ietekmē faktors, ka dzīvojam mitrākā klimatā.

2013.gada 23.janvārī