Tālrunis donoriemphone 636 32092

Izvēlas būt uzskaitē pie vecmātēm

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas dzemdību nodaļā veiksmīgi darbojas grūtnieču aprūpes kabinets, kurā topošās māmiņas uzskaitē ņem vecmātes.

Kā stāsta dzemdību nodaļas vecmāte Diāna Zaļepska, vispirms topošajai māmiņai līdz 14 grūtniecības nedēļai ir jāaiziet pie sava ginekologa, kas veic apskati, nozīmē analīzes un veic sonogrāfijas izmeklējumu. Ja ar grūtnieces veselību viss ir kārtībā, viņa līdz grūtniecības beigām var turpināt būt uzskaitē pie vecmātes.

Atbilstoši valsts programmai pie vecmātes grūtniece dodas reizi mēnesī. «Tomēr, ja grūtniecei ir kāds satraukums un nemiers un viņa vēlas aprunāties ar vecmāti, viņa, protams, var nākt biežāk,» iedrošina Zaļepska. Vizītes laikā vecmāte veic svēršanu, mēra asinsspiedienu, paklausās sirdstonīšus, novēro, kā attīstās bērniņš, izvērtē analīžu rezultātus, kā arī aprunājas ar topošo māmiņu un atbild uz viņas jautājumiem par dzemdībām. Ja apskates laikā tiek konstatētas kādas veselības problēmas vai novirzes no fizioloģiskās grūtniecības, tad sieviete tiek nosūtīta pie sava ginekologa.

Ja grūtniecei ar vecmāti izveidojies labs kontakts un ir vēlme, lai vecmāte ar viņu būtu kopā arī dzemdībās, ir iespēja  noslēgt dzemdību līgumu. Tas gan ir maksas pakalpojums. Tas nozīmē, ka vecmāte tiek izsaukta no mājām jebkurā diennakts laikā – vai tā ir brīvdiena, vai svētku diena. Valsts programma šādu pakalpojumu neapmaksā, tādēļ tas jāsedz pašai grūtniecei. Zaļepska stāsta, ka dzemdību līguma noslēgšanas gadījumā parasti grūtniece ar savu vecmāti sazvanās jau pirms braukšanas uz slimnīcu un viņas uz dzemdību nodaļu brauc kopā. Vecmāte vada visu dzemdību procesu no sākuma līdz beigām, kā arī pie jaunās māmiņas atrodas vēl divas stundas pēc dzemdībām līdz viņas pārvešanai uz pēcdzemdību palātu. Arī pēc tam tiek uzturēts kontakts, ja māmiņai rodas kādas neskaidrības vai jautājumi.

Grūtnieces pieņem daudzu ventspilnieču iemīļotas vecmātes – Aija Ziemele, Diāna Zaļepska un Baiba Mincenberga.