Facebook pixel
02.06.2023.

Kā saudzēt savu sirdi - lekcijā par sirds veselību informē kardiologs Dr. Ņikita Nazarenko

 
Ventspils slimnīca

Teksts: Oksana Āboliņa, Ventas Balss

Lai pievērstu lielāku uzmanību tādai arvien biežāk sastopamai slimībai kā sirds mazspēja, kā arī vairāk uzzinātu par tās simptomiem un riska faktoriem, Kurzemes Rehabilitācijas centrā interesenti varēja piedalīties bezmaksas lekcijā, kuru vadīja Ventspils slimnīcas kardiologs Ņikita Nazarenko.

Kardiologs Ņikita Nazarenko ir gandarīts, ka iedzīvotāji – lielākoties seniori – izrādīja lielu interesi par lekciju, aktīvi iesaistoties sarunās, uzdodot dažādus jautājumus un daloties ar praktiskiem ieteikumiem no savas pieredzes, kas liecina par to, ''ka ventspilnieki ir zinoši un viņiem rūp viņu un līdzcilvēku veselība''. Lekcijas laikā kardiologs Nazarenko sniedza nelielu ieskatu par to, kas ir jāzina par sirds mazspēju, minēja, kādi izmeklējumi un cik bieži jāveic, pastāstīja par medikamentu lietošanu, dzīvesveida izmaiņām, pašaprūpes plānu, kā arī atbildēja uz jautājumiem.

Sirds mazspēja attīstās, kad sirds kļūst vājāka, darbojas mazāk efektīvi un nespēj sūknēt asinis, lai pietiekami apasiņotu organismu. Ar sirds mazspēju var lieliski sadzīvot, ja pacients apzinās savu stāvokli, kā arī rūpīgi seko ārsta ieteikumiem, tādējādi izvairoties no nevajadzīgām hospitalizācijām un dzīvojot aktīvu dzīvi!

Kardiologs Dr. Nazarenko

Lai atvieglotu ārstēšanos un ļautu laikus pamanīt simptomus, kas liecina par stāvokļa pasliktināšanos, lekcijā izskanēja ieteikumi ikdienas aktivitātēm. ''Katru dienu no rīta svarīgi nosvērties un pierakstīt savu svaru, salīdzināt to ar vakardienas svaru. Pēkšņs svara pieaugums par diviem kilogramiem divu dienu laikā ir šķidruma aiztures agrīna pazīme. Ir svarīgi pārliecināties, vai elpošana nav mainījusies – vai ir tāda pati kā parasti. Tāpat noteikti ir jāpārbauda, vai uz pēdām un potītēm nav tūskas, vai nav palielinājies vēdera apjoms,'' norādīja kardiologs, piebilstot, ka tāpat ir ļoti svarīgi lietot zāles atbilstoši ārsta norādījumiem.

Lekcijas apmeklētāji uzdeva jautājumus par to, kā pareizi lietot izrakstītās zāles, cik ilgas fiziskās aktivitātes ieteicamas, kā ēst veselīgi, lai samazinātu svaru.

Lasiet produktu marķējumus, lai izvairītos no pārtikas ar augstu tauku, cukura un sāls saturu, rakstiet savu uztura dienasgrāmatu, tas palīdzēs kontrolēt ikdienā uzturā lietojamos produktus un to daudzumu. Lietojiet uzturā vairāk dārzeņu, augļu, ogu un zaļumu, samaziniet sāls daudzumu uzturā, sakiet olīveļļai. Sirds mazspēja ir nopietna slimība, taču, pateicoties pētījumiem un medicīnas tehnoloģiju attīstībai, ir pieejama plaša informācija par ārstēšanās iespējām. Tāpat nozīmīga loma ir tuviniekiem un draugiem, kas ar savu atbalstu var ievērojami uzlabot pacienta pašsajūtu. Rūpes par cilvēku ar sirds mazspēju nozīmē izprast šo stāvokli un tā ietekmi uz dzīvi. Ir svarīgi būt informētiem un apzināties riska faktorus.

Dr. Ņikita Nazarenko

Saistītās personas
phone-handsetmap-markercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram