05.04.2022.

Nieru aizstājterapijas centrs turpina attīstību

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Kurzemes Nieru aizstājterapijas centrs veiksmīgi darbojas jau teju sešus gadus. Nesen centrs sācis piedāvāt papildu procedūru – hemoperfūziju, kas dod papildu efektu un uzlabo dzīves kvalitāti nieru slimniekiem.

Nieru aizstājterapijas centra galvenais mērķis ir sniegt augstākā līmeņa nefroloģisko palīdzību hronisko nieru slimību pacientiem, nodrošinot nepārtrauktu neatliekamo palīdzību pacientiem ar akūtu nieru mazspēju. Gadu gaitā Kurzemes Nieru aizstājterapijas centrs attīstījies un ticis aprīkots ar modernām iekārtām, pateicoties slimnīcas un pašvaldības atbalstam. Ventspils slimnīcā nieru slimniekiem tiek veikta hemodialīze un peritoneālā dialīze. Hemodialīze ir aizstājterapijas metode nieru mazspējas pēdējo stadiju slimnieku ārstēšanai. Dialīzes pacients līdz pat trīs reizēm nedēļā dodas uz nodaļu, kur ar hemodialīzes iekārtu caur speciāliem filtriem tiek veikta asins filtrēšana, attīrīšana. Peritoneālā dialīze ļauj pacientiem dialīzi veikt patstāvīgi mājās. Šo terapiju izmanto pacienti, kuri dzīvo tālu no slimnīcas, kuriem ir kustību traucējumi vai citi iemesli, kādēļ viņi nevar trīs reizes nedēļā aizbraukt uz hemodialīzi slimnīcas nodaļā. Ventspils nodaļa ikdienā vienlaicīgi spēj nodrošināt hemodialīzes seansus 10 pacientiem; gadā slimnīcā tiek veikti teju 4000 seansi. Šobrīd Ventspilī ir 26 pacienti, kuriem nepieciešama regulāra dialīze. Kurzemes Nieru aizstājterapijas centrs aktīvi sadarbojas arī ar Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu, lai veiksmīgāk nodrošinātu hemodialīzes procesu.

Kurzemes Nieru aizstājterapijas centra nefroloģe Veronika Mešečko, kura līdztekus strādā arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Nieru centrā, gādā, lai Hemodialīzes nodaļas pacienti saņemtu visu nepieciešamo medicīnisko aprūpi. Savukārt nefroloģe Sandra Derkevica nosedz visu ambulatoro pacientu plūsmu, kā arī menedžē hemodialīzē izmantotos filtrus.

Abas ārstes par savu darbu ir pelnījušas atzinīgus vārdus. Sandra Derkevica ir iemantojusi ventspilnieku uzticību. Palīdzība cilvēkiem, kuriem ir nieru problēmas, Ventspilī tiek sniegta jau sen, nepārtraukti domājam par attīstību, kvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšanu.

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes loceklis, Galvenais ārsts Edijs Ilziņš.

Vaicāta, kas ir hemoperfūzija, nefroloģe Sandra Derkevica norāda, ka tā ir terapeitiska nefroloģiska procedūra, ko izmanto toksisku vielu atdalīšanai no asinīm, izmantojot noteiktu adsorbcijas sistēmu. «Esam gandarīti, ka tagad šī metode – hemoperfūzija jeb ogles filtrs – tiek izmantota arī Ventspils slimnīcā. Ieguvums nieru pacientiem – viņi saņem efektīvāku hemodialīzes procedūru, kas mazina komplikācijas un ievērojami uzlabo dzīves kvalitāti. Visiem pacientiem šī procedūra nav nepieciešama, bet, ja ir noteiktas indikācijas, piemēram, nieze, tad hemoperfūzija noteikti tiks nozīmēta,» stāsta ārste Derkevica.

Sarunas izskaņā ārste Derkevica norāda uz galvenajiem nieru mazspējas iemesliem: cukura diabēts un arteriālā hipertensija, kā arī kardiovaskulārās saslimšanas, «nieres un sirds ir viens vesels. Ja slima sirds, būs problēmas ar nierēm, un otrādi». Visas šīs saslimšanas saistītas ar aizvien pieaugošo mazkustīgo dzīvesveidu, pārmērīgu kaloriju patēriņu, uztura piedevām, saldinātu dzērienu un nepareizu medikamentu lietošanu, smēķēšanu. Ārste cilvēkiem iesaka arī samazināt sāls patēriņu un vairāk kustēties.

Avots: Ventas Balss, Foto - Juris Ģigulis