Facebook pixel
06.09.2023.

Pieraksties pie Kurzemes Acu centra speciālistiem Talsos

 
Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca

Daktere Aija Balode ir viena no Kurzemes Acu centra Talsu filiāles oftalmoloģēm. Jauno speciālisti uz reģionu atveduši tieši profesionālie izaicinājumi un reģionālo ārstniecības iestāžu sniegtās iespējas. Oktobrī apritēs jau otrais gads Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā. Pacienti novērtē viņas profesionalitāti, un oftalmoloģes darbam seko labas atsauksmes.

Situācijas, kad pie dakteres Balodes vēršas pacienti, ir ļoti dažādas. Mirkli pirms intervijas esam arī liecinieki akūtam gadījumam, kad no acs jāizņem svešķermenis. «Parasti mēs ārpus pieraksta arī mēģinām pieņemt un apskatīt visus akūtos pacientus, kas atnākuši ar pēkšņām problēmām. Piemēram, tie var būt svešķermeņi, kas trāpījuši acī, akūtas sāpes vai iekaisumi…» stāsta A. Balode. Acu ārste uzsver profilakses nozīmību. Bērniem redze jāpārbauda gada, trīs un sešu gadu vecumā, pirms skolas gaitu uzsākšanas, bet veselam pieaugušam cilvēkam reizi divos trijos gados. Pēc aptuveni 50 gadu vecuma — reizi gadā. Ir arī cilvēki, piemēram, diabēta un glaukomas pacienti, kam acu ārsta kabinets jāapmeklē biežāk. «Protams, mēdz būt gadījumi, kad ļoti ilgi nav būts pie acu ārsta, un tad tā var būt veiksmes spēle — kādam desmit gadu laikā nekas nebūs noticis, bet būs kāds, kuram radušās būtiskas izmaiņas. Ir konkrētas lietas, ko pacients pats var nesajust, bet speciālists tās ieraudzīs. It īpaši tas raksturīgi, piemēram, diabēta pacientiem — sākotnējās stadijās diabētisko retinopātiju mēs jau varam redzēt, bet pacients varbūt pat īsti vēl par neko nesūdzas. Kas notiek, ja profilakses ignorējam? Protams, katrs gadījums ir individuāls, bet, ja saslimšanas konstatē par vēlu, visbiežāk tai seko papildus padziļinātāka ārstēšana, un bieži vien ir gadījumi, kad līdz galam tik labi vairs nevar palīdzēt. Tāpēc ir būtiski, lai savlaicīgi un pietiekami ātri varētu palīdzēt cilvēkam.»

Kurzemes Acu centrā kopā strādā gan oftalmologs, gan optometrists. Ja optometrista ziņā ir vairāk briļļu korekcija, bērniem arī šķielēšanas gadījumu risināšana, tad acu ārsts atbildīgs par slimībām un to ārstēšanu, acs struktūru izvērtēšanu un saprašanu, vai tajā redzami kādi patoloģiski procesi. Taču, kā cilvēkam parastajam saprast, vai viņam jādodas pie acu ārsta vai ir gana ar optometrista konsultāciju? «Ja jautājumi saistīti tikai par briļļu iegādi un pie acu ārsta nesen jau būts, tad var doties uz optiku un visus jautājumus atrisināt arī tur,» saka A. Balode. «Bet acu veselībai ir būtiski reizi pa reizei doties arī pie acu ārsta.»

Oftalmoloģe norāda, ka nereti cilvēki pēc 40 gadu vecuma, kam briļļu nekad nav bijis, pēkšņi satraucas par redzes izmaiņām. «Tā nav nekāda pataloģija, tā ir norma,» saka daktere. «Tas ir brīdis, kad sāk parādīties nepieciešamība pēc lasāmajām brillēm. Tas, ko parasti skaidrojam — šajā mirklī nevajadzētu baidīties no brillēm. Tas nebūt nenozīmē, ka acis pieradīs pie tā, ka jānēsā brilles, bet tas ir palīgrīks, lai redzētu tuvumā.»

Daktere Aija Balode atgādina, ka ikdienā pie ilgstošas tuvuma slodzes ir būtiski atcerēties par atpūtas pauzēm, limitēt laiku pie datora, lai acīm ir iespēja pārslēgties uz citu attālumu un atpūsties. Tāpat mūsdienu viedierīču un datoru laikmetā bieži ir sūdzības par graušanu, sausumu un diskomfortu acīs. Tad parasti komfortam palīdz mitrinoši pilieni.

Kurzemes Acu centrs ne tikai Talsos, bet arī citās savās filiālēs mērķtiecīgi piesaistījis kvalitatīvus speciālistus un kabinetus aprīkojis ar mūsdienīgām tehnoloģijām. Vizīti iespējams pieteikt, zvanot uz Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāles reģistratūru.

Raksts tapis sadarbībā ar laikrakstu "Talsu Vēstis".

Saistītās personas
phone-handsetmap-markercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram