Facebook pixel
05.10.2022.

Talsu filiāles otolaringoloģe Dr.Muldere par ausu veselību, biežāk pieļautajām kļūdām, veicot ausu tīrīšanu

 
Talsu filiāle

Apmeklējot otolaringologu jeb LOR ārstu, nereti pacienti uzdod jautājumus par pareizu ausu tīrīšanu un vates kociņu lietošanas nepieciešamību. Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Talsu filiāles otolaringoloģe Dr.Muldere skaidro par biežākajām kļūdām, veicot ausu tīrīšanu, kā arī dalās ieteikumos par pareizu ausu tīrīšanu.

Auss ir pašattīrošs orgāns. Žokļa kustības, bungplēvītes vibrācijas un ādas šūnu augšanas virziens nodrošina, ka bojā gājušās ādas šūnas, sērs un putekļi tiek virzīti uz auss ārpusi un izvadīti ārā. Auss ejas āda satur sēra dziedzerus, kas ražo sēru. Sērs uztur ārējās auss ejas nepieciešamo pH līmeni, aizsargā pret baktērijām, sēnītēm un citiem svešķermeņiem.

Vates kociņi – mīts vai patiesība?

Kā stāsta Dr.Muldere – visiem zināmie vates kociņi nemaz nav paredzēti ausu tīrīšanai. Lietojot vates kociņus ausu tīrīšanai, bieži vien sērs tiek sastumts dziļāk ausī, līdz ar to ausīs veidojas sēra korķi. Sēra korķa gadījumā pacients izjūt diskomfortu ausī, pasliktinās dzirde. Ja ārējā auss ejā nav sēra, tad kā blakusparādība var parādīties nieze.

“Nepareizi lietojot vates kociņus, var viegli traumēt plāno ārējās auss ejas ādu, kas var izraisīt iekaisumu. Pie ārējās auss ejas iekaisuma būs izjūtamas stipras sāpes, var būt izdalījumi no auss, kā arī pasliktināta dzirde.”

Skaidro Dr.Muldere.

Pacienti vēršas pie speciālistiem arī ar problēmu, ka ar vates kociņu ir iebakstīts ausī pārāk dziļi. Šādos gadījumos var tikt būtiski traumēta ausu bungplēvīte – veidojas bungplēvītes perforācija, kā rezultātā būs novērojamas sāpes un dzirdes pasliktināšanās.

Kā pareizi tīrīt ausis?

Ausis var tīrīt tikai auss gliemežnīcas robežās - ar uz pirksta uzliktu salvetīti vai arī pēc dušas apmeklējuma -  ar dvieļa stūrīti. Atļauts notīrīt vizuāli no ārpuses redzamo sēru, taču nav nepieciešams tīrīt sēru dziļāk auss ejas līmenī, tā kā šis sērs pilda nepieciešamo ausu aizsargfunkciju.

Gadījumos, ja pēc ausu tīrīšanas pacientam parādās nieze vai sāpes ausīs, vai auss aizlikums – nepieciešams doties pie otolaringologa. Speciālists varēs novērtēt situāciju un vajadzības gadījumā tiks nozīmēta ārstēšana.

Rūpēsimies par savu ausu veselību!

Dr.Muldere konsultē gan pieaugušos, gan bērnus akūtu un hronisku otolaringoloģisku slimību gadījumos. Pierakstīties uz konsultāciju pie speciālistes iespējams, zvanot uz slimnīcas Talsu filiāles reģistratūru pa tālruni 632 59997. Atgādinām, ka lai saņemtu valsts apmaksātu pakalpojumu ir nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums. 

Saistītās personas
phone-handsetmap-markercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram